ekologia
fot. Pexels.com

Mówi się, że matematyka jest królową nauk. Trudno byłoby to podważać, jednak w dzisiejszym świecie, często zdecydowanie ważniejszą dziedziną wiedzy jest ekologia. Nauka ta zajmuje się badaniem oraz analizowaniem zależności, które zachodzą w przyrodzie oraz w świecie żywych organizmów. Samo określenie „ekologia” to zbitka słów pochodzących z greki: „oikos” i „logia”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza tyle, co „dom” i „nauka”.

Niektórym nazewnictwo to może wydać się dość pompatyczne, jednak prawda jest taka, iż nie tylko powinniśmy, ale również musimy powracać do wielu naturalnych rozwiązań. Mowa oczywiście o wszelkich działaniach mających na celu odciążenie środowiska naturalnego, lub zupełne zaniechanie jego zanieczyszczania. Co zatem możemy zrobić, aby nam wszystkim żyło się lepiej, a nasz ziemski wszechświat mógł przetrwać kolejne tysiące lat? Otóż jest kilka propozycji.

ekologia
fot. Pexels.com

Po pierwsze zdrowa żywność

Ekologia do przede wszystkim dbanie o otaczający nas świat. To zbiór działań, które mają poprawić komfort życia innym mieszkańcom planety, ale również nam samym. Wiele czynności zgodnym z ruchem, jakim jest ekologia, nie wymaga od nas zbyt wielu poświęceń. Wystarczy, że zrezygnujemy z przetwarzanych genetycznie produktów spożywczych, na rzeczy tych pochodzących z upraw biologicznych i hodowli, gdzie nie stosuje się np. antybiotyków wpływających na szybszy wzrost zwierząt. Czasami warto również przemyśleć przejście na wegetarianizm lub przynajmniej znacznie ograniczyć spożywanie mięsa. Zaleca się, aby nie jeść go częściej, niż dwa razy w tygodniu.

Co zatem warto wdrożyć do swojego stałego, ekologicznego jadłospisu? Oto kilka opcji:

Pamiętajmy, że ekologia jest nie tylko naszym wyborem, ale w obecnych czasach to niemalże obowiązek każdego z nas!

Po drugie wysokiej jakości ubrania, które będą służyły latami

Poliester i akryl na dobre zagościł na półkach w sklepach odzieżowych. Jest taki, w modnych fasonach i w różnych kolorach. Niestety, to bardzo nieekologiczna tkanina, która nie tylko jest rodzajem tzw. jednorazówki, ale także proces produkcji podobnych części odzieży stanowi realne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Co więc zmienić w swoich działaniach, aby nieco odciążyć przyrodę? Otóż wybierać materiały, które cechuje duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz powodowane przez warunki atmosferyczne. Jako przykłady takich, można wymienić:

To oczywiście zaledwie kilka z tysięcy propozycji. W wielu przypadkach wystarczy przeanalizować to, co nas otacza i wyeliminować dzięki temu produkty, które nie pokrywają się z założeniami, jakie ma ekologia.

ekologia
fot. Pexels.com

Po trzecie ekologia w ujęciu domowym

Czym jeszcze jest ekologia w naszym dzisiejszym życiu? Otóż na przykład ograniczeniem emisji spalin wydalanych do atmosfery i tworzeniem tzw. domów pasywnych. Są to obiekty, które skonstruowano tak, aby zatrzymywały one w sobie jak najwięcej ciepła produkowanego poprzez ekologiczne rozwiązania. Chodzi o to, aby zupełnie zrezygnować z palenia w tradycyjnych piecach węglowych. Co można zrobić, aby poprawić swój własny komfort i pomóc przyrodzie. Opcji jest kilka:

Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo, wystarczy tylko je dostrzec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here