fot. Pexels.com

Trudno mieć wątpliwości co do tego, że skóra naturalna jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów na rynku. Używa się jej w naprawdę wielu branżach. Znajduje ona zastosowanie jako obicie tapicerskie, elementy mebli, w produkcji obuwia oraz galanterii. Ma ona a tyle uniwersalną strukturę, że każdego dnia zdobywa ona coraz większą rzeszę zwolenników. 

Ubrania skórzane najczęściej są inwestycją na długie lata, co jeszcze bardziej przemawia na jej korzyść. Cechami charakterystycznymi tego materiału jest elastyczność, czyli możliwość idealnego dopasowania się do figury noszącego (dotyczy to obuwia, kurtek, rękawiczek, a nawet spodni) oraz to, że pozostaje on ciepłu i wytrzymały na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. 

skóra naturalna
fot. Pexels.com

Ubrania z naturalnej skóry — najważniejsze zalety

Prawdopodobnie najważniejszą cechą, jaką prezentują ubrania ze skóry naturalnej, jest to, że jest to materiał oddychający. Oznacza to, że przepuszcza on powietrze, co przekłada się na wysoki poziom komfortu noszących je użytkowników. Kolejną istotną sprawą jest wytrzymałość skóry. Raz kupiona kurtka uszyta z naturalnego tworzywa prędzej się znudzi, niż zniszczy. Z całą pewnością w niemalże każdej babcinej szafie lub tej należącej do rodziców, można znaleźć skórzany płaszcz lub ramoneskę. Co więcej, taka część garderoby z powodzeniem będzie mogła służyć jeszcze jednemu lub dwóm pokoleniom.  

Kolejną istotną zaletą skóry naturalnej jest jej nieprzerwanie modny wygląd. To jeden z tych materiałów, który tak naprawdę nigdy nie opuścił wybiegów. Co roku kolejni wielcy projektanci prezentują nowości uszyte ze skóry właśnie. Pojawiają się spodnie nawiązujące do stylu motocyklistów, kurtki oraz buty z rockowym zacięciem. Wszystko, co powyższe prowadzi do raczej jednoznacznych wniosków, iż skóra naturalna zawsze była i będzie przykładem dobrej inwestycji. 

Czy ubrania z naturalnej skóry mogą być noszone przez wegetarian?

Dieta wegetariańska i wegańska w ostatnich latach stała się bardzo modna. Od razu trzeba tutaj zaznaczyć, iż osoby uskuteczniające ten konkretny sposób odżywiania się, kultywują również bardzo wyraźny styl życia. Zakłada on najczęściej nie tylko ograniczenia w spożyciu wybranych produktów spożywczych, ale również rodzaj noszonych ubrań oraz stosowanych w codziennej pielęgnacji kosmetyków. 

Wegetarianie i weganie z zasady odrzucają produkty, w których produkcji wykorzystano substancje pochodzenia zwierzęcego, np. kremy do twarzy lub maski w płachcie ze śluzem ślimaka, a także wybierają odzież, jakiej nie wyprodukowano ze zwierzęcych skór. Warto jednak nadmienić, iż opisywane diety warunkują również to, aby jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu, co z kolei przekłada się na to, iż chcą one zmniejszyć produkcję plastiku. Niestety, alternatywą dla wełnianych płaszczy i skórzanych butów najczęściej są ubrania z poliestru, które szybko ulegają zniszczeniu i tym samym w późniejszym etapie zaśmiecają ziemię. 

skórzana kurtka
fot. Pexels.com

Jakie są alternatywy dla skóry naturalnej?

Oczywiście istnieje alternatywne rozwiązanie dla skóry naturalnej. Mowa rzecz jasna o skórze ekologicznej, która jest doskonałym zamiennikiem pierwowzoru. Wielu producentów ubrań przekonuje się co do właśnie takiego rozwiązania i coraz częściej wdraża je do użytku. 

Skóra ekologiczna jest pozyskiwana zazwyczaj z poliestru i pokrywany polichlorkiem, co wskazuje na to, iż produkt ten jest w pełni chemiczny. Jasno trzeba więc zaznaczyć, że słowo „ekologiczna” w nazwie produktu jest mylna, wprowadza konsumentów w błąd i można ją uznać za tani chwyt marketingowy. Nie mniej tego, niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż jest ono zwyczajnie bardzo tanie i naprawdę dobrze imituje swój naturalny odpowiednik. 

Niestety, mimo wymienionych powyżej atutów, taki rodzaj materiału nie należy to zbyt trwałych i nie może równać się z pierwowzorem, jakim jest skóra naturalna. Wykonane z niego kurtki przeznaczone są raczej do użytku krótkoterminowego, obejmującego od kilku miesięcy do około trzech lat. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here