fot. Pexels.com

Nasiona chia zyskują coraz większą popularność. Dużo mówi się o ich niezwykłych właściwościach leczniczych. Powoli zdobywają one również rynek kosmetyczny — środki przeciwtrądzikowe, maski i kremy do twarzy z wyciągiem z tej rośliny to coraz częstsze zjawisko. Grono specjalistów zajmujących się medycyną naturalną potwierdza, iż stosowanie nasion chia w diecie ma wiele pozytywnych skutków. Do codziennego jadłospisu powinien je wdrożyć tak naprawdę każdy, a w szczególności osoby chcący zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. 

Nasiona chia — skąd właściwie pochodzą?

Z nasion chia wyrasta roślina nazywana szałwią hiszpańską. Ten element flory jest zintegrowany z krajobrazem południowej części Meksyku, Belize i Gwatemali. Spotykana jest ona także w Kolumbii, Peru i kilku innych krajach zlokalizowanych w tej części świata. 

Szałwia hiszpańska była uprawiana przede wszystkim przez cywilizację Azteków. Co ciekawe, miało to miejsce w czasach prekolumbijskich. Chia stanowiło spożywcze złoto, a jej spożywanie miało zapewnić siłę i zdrowie. 

Obecnie roślina ta znów wraca do łask i coraz częściej jest wdrażana do codziennej diety. Ogólnie rzecz biorąc nie trudno spostrzec, że ludzie chętnie wracają do wielu naturalnych sposobów, jeśli chodzi o dbanie o kondycje ciała oraz jego pielęgnacje (mowa m.in. o metodach rozjaśniania włosów, kosmetykach ze śluzem ślimaka, diecie wegetariańskiej oraz jedzeniu dużych ilości błonnika pokarmowego).

nasiona chia

Ciekawostka na temat nasion chia

Słowo „chia” to wariacja wyrażenia „chian”, które pochodzi z języka nahuatl. W wolnym tłumaczeniu oznacza ono tyle, co oleisty. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż nazwa stanu Chiapas, który jest zlokalizowany w Meksyku, to wariacja na temat nasion szałwi hiszpańskiej. 

Jakie wartości odżywcze mają nasiona chia?

Jeśli chodzi o to, jakie wartości skrywają w sobie nasiona szałwii hiszpańskiej, czyli chia, to warto wiedzieć, że jednej porcji (28 g) znajdujemy między innymi:

  • 11 g błonnika, który usprawnia procesy trawienne organizmu,
  • 4 g białka — jest to dobra wiadomość dla osób będących np. na diecie wegańskiej,
  • 9 g tłuszczów — wszystkie są oczywiście niezwykle zdrowe,
  • 5 g niezbędnych w diecie kwasów omega-3.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ponadto w nasionach chia jest również bardzo dużo wapnia, manganu, magnezu, fosforu, cynku, potasu oraz wiele witamin z grupy B. Wszystko to sprawia, że naprawkę powinniśmy zwrócić ogromną uwagę na to, aby wdrożyć tę roślinę do swojej codziennej diety. Można jej używać jako dodatku do sałatek lub przyrządzać z jej nasion napój nazywany chia fresca — jest on niezwykle popularny w całej Ameryce Północnej i Południowej. Warto wiedzieć, że działa on jak naturalny izotonik.

Warto również wiedzieć, iż w nasionach szałwii hiszpańskiej występuje także zaskakująco dużo przeciwutleniaczy — są to głównie substancje takie jak kwas kawowy oraz chlorogenowy, a także flawonoidy (m.in. myrycetyna, kwercetyna oraz kemferol). Co ciekawe, to wciąż tylko część dobroczynnych właściwości odżywczych nasion chia.

szałwia hiszpańska
fot. Pexels.com

Co jeszcze warto wiedzieć o tym składniku diety?

Olej, który jest pozyskiwany z nasion chia ma w sobie naprawdę duże stężenie kwasów omega-3. Szacuje się, że jest to ponad 60% całości. Te konkretne nienasycone kwasy tłuszczowe mają przede wszystkim działanie przeciwnowotworowe, ale przyczyniają się one również do zmniejszenia poziomu trójglicerydów znajdujących się we krwi. 

Warto również wiedzieć, że nasiona chia mają dobroczynne działanie, jeśli chodzi o układ nerwowy i poprawę funkcjonowania ludzkiego mózgu. Ma to bezpośredni związek z funkcjami poznawczymi organizmu. 

Podsumowanie

Reasumując — nasiona chia cieszą się coraz to większym poziomem popularnością wśród społeczeństwa. Nie ma wątpliwości co do tego, że szałwia hiszpańska ma wiele pozytywnych zalet, które dobrze działają na różne obszaru organizmu i zapewniają mu zdrowie. 

Produkt ten można kupić w większości sklepów oferujących zdrową żywność, ale także w wielkopowierzchniowych supermarketach. Nie ma najmniejszego kłopotu, jeśli chodzi o jego dostępność na rynku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here