fot. Pexels.com

Kolektory słoneczne to urządzenia, które są zdolne do pracy w nawet bardzo trudnych warunkach. W końcu są one bez przerwy narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych. Mowa jest między innymi o wysokich i niskich temperaturach, porywistych wiatrach, opadach śniegu oraz deszczu, a także nieustannym promieniowaniu UV. Z tego też względu proces montażu kolektorów słonecznych powinien spełniać wszelkie niezbędne wymogi dotyczące właściwego zabezpieczenia ich przed możliwością korodowania, a także kwestie związane z wytrzymałością produktu i zapewnieniem mu stabilnej konstrukcji mocowania. 

Czym właściwie są kolektory słoneczne?

Kolektory są urządzeniami służącymi do konwersji energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Promienie UV, które docierające do kolektora, pozostają zmienione na energię cieplną danego nośnika ciepła. Może mieć ona postać cieczy — np. glikolu lub wody, lub gazu, czyli powietrza. 

Trudno jest nie zauważyć, że zainteresowanie kolektorami słonecznymi wzrasta każdego roku. Urządzenia te potrafią pozyskiwać energię z promieni słonecznych i zmieniać ją na ciepło konieczne do ogrzewania wody lub pomieszczeń w domu. Rozwiązanie umożliwia poczynienie znacznych oszczędności, jeśli chodzi o wysokość rachunków za prąd. Jednocześnie kolektory słoneczne są również opcją bezpieczną dla środowiska naturalnego, a przecież dbanie o ekologię jest wyjątkowo ważne w naszych czasach. 

Jako kolejny produkt, który warto zainstalować w przestrzeni budynku mieszkalnego, należałoby wymienić pompy ciepła. Z ich udziałem rachunki ulegają jeszcze większemu obniżeniu. 

Zainteresuje Cię także: Nowoczesne meble, które pokochasz

kolektory słoneczne
fot. Pexels.com

Budowa kolektora słonecznego

Polacy uwielbiają inwestować w nowinki technologiczne, które w wyraźny sposób są w stanie poprawić komfort ich życia. Najwięcej na rynku jest kolektorów o płaskiej budowie i systemie działającym na ciecz. Taki układ składa się z bardzo cienkich rur lub specjalnych kanałów wykonanych na odpowiedni profil, które następnie mocuje się do właściwej płyty, jaka musi zostać pokryta tak zwaną selektywną powłoką. 

Tak skonstruowana całość ma za zadanie możliwie mocno ograniczać ewentualne straty ciepła i ochraniać sam kolektor przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie nie powodując żadnych utrudnień, jeśli chodzi o możliwości przenikania światła słonecznego do urządzenia. 

Rurkami produktu płynie ciecz — zazwyczaj jest to roztwór glikolu, który charakteryzuje się tym, że nie zamarza — jaka jest w stanie ogrzać się od powierzchni nagrzewanej przez promienie UV. Sprawność, jaką mają kolektory słoneczne, jest ściśle uzależniona od jakości materiałów użytych do produkcji urządzenia. W tym konkretnym przypadku warto zrezygnować z budżetowych rozwiązań, ponieważ inwestycja tego typu z założenia ma służyć przez wiele lat i amortyzować się w tym czasie. Najlepiej jest więc wybrać kolektory słoneczne pochodzące z oferty sprawdzonych i renomowanych producentów. 

Przeczytaj także: Jakie meble gabinetowe wybrać?

dom pasywny
fot. Pexels.com

Podział kolektorów słonecznych 

Kolektory słoneczne można podzielić na następujące rodzaje:

  • płaskie — składające się z przezroczystego pokrycia (zwyczaj są one wykonane ze szkła strukturalnego), absorbera, wymiennika ciepła i izolacji;
  • próżniowo-rurowe — składające się z rur próżniowych, absorbera i tzw. zwierciadła;
  • skupiające, czyli takie, które absorbują promienie słoneczne i odbijają je w stronę absorbera, który jest jednocześnie konstrukcją wymiennika ciepła;
  • płaskie próżniowe;
  • cieczowe, gazowe;
  • dwufazowe,
  • specjalne — np. okno termiczne lub izolacja transparentna. 

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, kolektory słoneczne są bardzo opłacalnym rozwiązaniem, które jest w stanie znacząco obniżyć koszty za pobór energii elektrycznej. Są one kompromisem pomiędzy opcjami tradycyjnymi a instalacją paneli fotowoltaicznych. Montaż tych urządzeń jest zgodny z zasadami ekologicznego stylu życia. Warto więc gruntownie przemyśleć inwestycję tego typu i pomóc odciążyć środowisko naturalne. 

Sprawdź również: Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here