fot. Pexels.com

Pompy ciepła to rozwiązanie, które każdego dnia zyskuje na popularności. Z tej opcji korzystają tysiące użytkowników w Polsce i na świecie. Doceniają oni fakt, iż pompy są urządzeniami niezawodnymi, wytrzymałymi i praktycznie bezobsługowymi. To wygodna opcja, jaka potrafi znacząco zmniejszyć wysokość opłat za prąd. Co więcej, pompy ciepła są wysoce ekologiczne, ponieważ eliminują konieczność palenia węglem i tym samym powodują, że do atmosfery nie trafiają toksyczne opary. Produktów tych można używać do ogrzewania domu oraz wody. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych informacji na temat tych nowoczesnych maszyn.

Do czego wykorzystywane są pompy ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami, które działają dzięki zaawansowanej technologii. Znajdują one zastosowanie w domowych instalacjach cieplnych i spełniają dokładnie taką samą funkcję jak kotły węglowe, ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Można więc uogólnić całość i stwierdzić, że maszyny te służą przede wszystkim do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania w domu, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej. 

Małe pompy o niewielkiej mocy są używane jedynie do ogrzewania wody. Są one niezwykle ciekawą opcją, która jest łatwiejsza w montażu niż instalacja kolektorów słonecznych. Z kolei koszty obu przedsięwzięć są do siebie dość podobne, jeśli chodzi o zakup konkretnych materiałów. Interesujący może wydać się fakt, iż na rynku są dostępne również pompy ciepła odpowiednie do użytkowania w sezonie letnim. Mogą one być wykorzystywane wówczas do chłodzenia wnętrza domu. Całość tych systemów najlepiej łączyć z energią generowaną przez panele fotowoltaiczne.

Przeczytaj także: Jakie meble gabinetowe wybrać?

pompy ciepła
fot. Pexels.com

Pompy ciepła — nowoczesne urządzenia grzewcze

Konstrukcja pomp ciepła jest bardzo ciekawa. Urządzenie samo w sobie nie wytwarza ciepła samodzielnie, a pobiera je ze swojego otoczenia, czyli z ziemi, wody lub powierza. Następnie przekształca ono zdobytą energię i dostarcza ją do domu. System grzewczy tego typu można podzielić na następujące sekcje:

  • dolne źródło, z jakiego pobierane jest źródło,
  • źródło górne oddające ciepło po poszczególnych pomieszczeń zlokalizowanych w budynku,
  • pompa ciepła, która gwarantuje przepływ ciepłego powietrza pomiędzy źródłami wspomnianymi powyżej. 

Należy jednak pamiętać, że pompy ciepła to nie kotły. Jeśli urządzenie dostarcza zbyt mało ciepła, nie wystarczy jedynie zmienić go na model, który generuje większą moc. 

Zainteresuje Cię również: Nowoczesne meble, które pokochasz

Gruntowe pompy ciepła — informacje praktyczne

Pompy ciepła mogą wykorzystywać wiele różnych źródeł dolnych. Wybranie któregoś z nich powinno zostać poprzedzone dokładną analizą warunków, jakie występują na konkretnej działce budowlanej. Należy wziąć pod uwagę zarówno jej wielkość, rodzaj występującego na niej gruntu, a także tego, jak i zakres prac ziemnych może zostać zaakceptowany, jeśli o bezpieczeństwo. 

Gruntowy kolektor poziomy to wężownice z rur wypełnionych specjalnym płynem niezamarzającym, które są zakopane na głębokości około 1,5 m. Nazywany jest on solanką, ale w rzeczywistości jest to nic innego, jak roztwór glikolu propylowego albo etylowego.

Przeczytaj także: Jak urządzić pokój nastolatka?

domy pasywne
fot. Pexels.com

Dlaczego gruntowe pompy ciepła to dobry wybór?

Kolektor ziemny w systemie z bezpośrednim odparowanie to system miedzianych rur powleczonych specjalnym tworzywem sztucznym, które są w odpowiedni sposób ułożone w gruncie. W takich rurach zamiast płynu niezamarzającego płynie czynnik roboczy samego urządzenia. Rury w ziemi odgrywają rolę tzw. parownika. W taki sposób można wyeliminować jeden wymiennik ciepła i sprawić, że dzięki temu sprawność dotycząca funkcjonowania pompy ciepła będzie wzrastać. 

Urządzenia typu powietrze/woda można zamontować w znacznie łatwiejszy sposób niż pompy gruntowe. Ich instalacja jest również o wiele tańsza. Choć rozwiązanie gruntowe uchodzi za lepsze pod względem jakości, to nigdy nie wyeliminuje ono z rynku opcji w postaci pomp powietrznych. Wszystko dlatego, że one doskonale sprawdzają się w naszym klimacie. Mają one zaletę w postaci stabilnej temperatury, jeśli chodzi o źródło dolne. W konsekwencji pozwala to na większą przewidywalność warunków pracy urządzenia. 

Na pewno Cię zainteresuje: Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here