fot. Pexels.com

Wegetarianizm z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. Dlatego też każdego roku przybywa kolejnych osób, które zastanawiają się, czy taki styl życia jest zdrowi i przede wszystkim, czy warto zdecydować się na przejście na podobną dietę. Okazuje się jednak, iż wegetarianizm to nie tylko sposób odżywiania się, ale również to, jakich używa się kosmetyków, co się na siebie ubiera i czy konkretne wybory są jednocześnie zgodne z założeniami ekologicznego stylu życia. 

Na czym właściwie polega wegetarianizm?

Braki wiedzy dotyczące diety wegetariańskiej, często prowadzą to tego, że wiele osób myli ją z weganizmem. Niedoinformowanie wzbudza również wątpliwości co do tego, czy wegetarianizm w ogóle jest — lub czy może być — zdrowy. Zacznijmy od początku.

Wegetarianizm zakłada wykluczenie z codziennego planu żywienia mięsa. Jako podstawę diety przyjmuje się w tym przypadku dostarczanie organizmowi dużych ilości warzyw, owoców i błonnika pokarmowego. 

Wiele osób decyduje się na przejście na taką dietę z powodów związanych z poczuciem ich moralności. Nie jest to jednak reguła, równie duża grupa podejmuje taką decyzję przez wzgląd na zdrowie. To właśnie między innymi dlatego wegetarianizm jest szeroko postrzegany jako składowa całego stylu życia. 

wegetarianizm
fot. Pexels.com

Wegetarianizm a weganizm — jakie są różnice pomiędzy tymi dietami?

Jednym z najczęstszych powodów linczu nad wegetarianizmem jest stałe mylenie go z dietą wegańską. Zatem zanim zdecydujemy się na usunięcie z codziennych posiłków mięsa, warto poznać różnice pomiędzy tymi dwoma sposobami żywienia. 

Podstawową różnicą pomiędzy wegetarianizmem a weganizmem są rodzaje produktów, które są dopuszczone do spożycia. Jarosze rezygnują z mięsa, ale nie rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, jajka oraz miód. Weganie z kolei jedzą jedynie rośliny, ponieważ uważają, iż wyżej wymienione produkty spożywcze narażają zwierzęta hodowlane na chroniczne krzywdzenie.

Warto nadmienić, że udowodniono, iż zmniejszenie ilości jedzonego mięsa (szczególnie smażonego) może wyeliminować ryzyko wystąpienia trądziku i innych problematycznych zmian skórnych. Co więcej, taka dieta w znaczący sposób sprzyja procesowi zrzucania zbędnych kilogramów. 

To samo dotyczy kosmetyków — wegetarianin prawdopodobnie nie będzie miał nic przeciwko masce w płachcie zawierającej w składzie śluz ślimaka, natomiast weganin postawi na produkty pielęgnacyjne curently free.

Dieta wegetariańska a stosowane preparaty pielęgnacyjne

Pozostając w temacie kosmetyków, warto wspomnieć, iż wegetarianizm nie jest obowiązkiem, a wynika z chęci i potrzeb moralnych konkretnych osób. Dieta ma oczywiście stałe wytyczne, jednak nie są one rodzajem prawa, za którego złamanie grozi jakaś kara. 

Wegetarianie rzadziej niż weganie skupiają się na składzie i sposobie produkowania stosowanych przez siebie kosmetyków. Jednocześnie warto wiedzieć, że coraz więcej sieci drogeryjnych oznacza produkty, które są odpowiednie dla wegan, a tym samym mogą przypaść do gustu również wegetarianom. 

dania wegetariańskie
fot. Pexels.com

Zaniechanie spożycia mięsa a kwestie dotyczące mody

Wegetarianizm ma na celu zaprzestanie przyczyniania się do masowej produkcji mięsa i tym samym zmniejszenie cierpienia tych żywych istot. W związku z tym osoby na takiej diecie często rezygnują z noszenia ubrań wykonanych z naturalnych skór, wełny lub futra. Działanie to jest oczywiście zasadne, jednak w XXI wieku wiele spraw niestety nie jest tak jasne, jak pozornie mogłoby się wydawać. 

Otóż chodzi w tym przypadku o świadomość ekologiczną. Buty lub kurtki produkowane ze sztucznych materiałów prezentują niską jakość, a co za tym idzie, szybciej ulegają zniszczeniu. Konsekwencją w tym przypadku jest składowanie kolejnych śmieci, które są coraz trudniejsze do utylizacji. Prowadzi to rzecz jasna do silnego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Warto więc przekalkulować, czy lepiej jest kupić skórzaną kurtkę, jaka będzie służyła przez lata, czy raczej jednosezonowe ubranie z poliestru. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here