Poliester, akryl, modal, cupro — co właściwie oznaczają te nazwy? Otóż są to materiały, których używa się między innymi do szycia odzieży sportowej. Wyróżniamy sztuczne i naturalne włókna. Poszczególne z nich mają różne właściwości i są odpowiednie do konkretnych zadań. Strój na siłownię powinien być oddychający, stanik sportowy właściwie przylegać do ciała, a buty do biegania muszą zapewniać odpowiednią amortyzację stopy. Co zatem warto wiedzieć na temat tkanin? Przygotowaliśmy przewodnik dotyczący tego zagadnienia!
Sztuczne i naturalne włókna — rodzaje
Bez względu na to, czy interesują nas ubrania z naturalnych, czy też sztucznych materiałów, zawsze powinniśmy sprawdzać, czy fason i kolor pozostają zgodne z obowiązującymi trendami. Zanim przejdziemy do omówienia najczęściej stosowanych tkanin, należy przede wszystkim poznać ich nazwy:
W przypadku materiałów naturalnych wyróżniamy:
- bawełnę — znana ludzkości od tysięcy lat, przybyła na Stary Kontynent z Bliskiego Wschodu w okresie średniowiecza;
- wełnę — pozyskuje się ją poprzez golenie zwierzęcej sierści, np. owiec, lam, kóz oraz królików;
- jedwab — uzyskuje się go z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego;
- len — tkaniny z tej rośliny były wyrabiane już 7000 lat p.n.e., co sprawiło, iż ludzie doszli do perfekcji, jeśli chodzi o szycie z tej naturalnej taniny;
- skórę naturalną — pozyskuje się ją z potoki zwierząt i żywa do szycia np. płaszczy i kurtek, ostatnio modnym bomberek i ramonesek.
W przypadku włókien sztucznych wyróżniamy:
- wiskozę to włókno powstałe wskutek chemicznej obróbki celulozy, którą pozyskuje się przede wszystkim z drzew takich jak sosny, świerki i inne iglaki;
- Lyocell — podobnie jak wiskoza, on również jest produkowany z celulozy drzewnej. Podczas jego powstawania nie stosuje się substancji, które mogłyby być niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Ekologia jest w końcu istotnym elementem życia dla każdego z nas;
- modal — naturalne włókna to również modal, powstaje on w wyniku chemicznej obróbki celulozy drzewnej. Tkanina charakteryzuje się atłasowym połyskiem oraz wysokim poziomem odporności na powstawanie uszkodzeń mechanicznych.
- acetat — to rozwiązanie podobne do wiskozy z tym tylko, że w przypadku acetalu dodawany jest olej mineralny, co zapobiega późniejszemu elektryzowaniu się ubrań.
- cupro — to z pewnością nie są naturalne włókna, choć supro wytwarzane jest z celulozy znajdującej się w nasionach bawełny. Uzyskany z niego materiał został po raz pierwszy zaprezentowany w Japonii.
W przypadku materiałów syntetycznych wyróżniamy:
- poliester — to prawdopodobnie najbardziej znany materiał syntetyczny na świecie. Osoby, dla których najważniejsze są naturalne włókna, najczęściej stanowczo odradzają kupowanie poliestrowych ubrań. Głównymi zaletami tej tkaniny jest jej cena, łatwa dostępność i fakt, iż doskonale imituje ona większość materiałów — od jedwabiu, aż po wełnę.
- poliamid — tkanina ta dość często używana jest do szycia ubrań sportowych różnego rodzaju;
- akryl — włókno syntetyczne, najczęściej można się z nim spotkać, gdy stara się ono imitować bawełnę. Wizualnie jest to możliwe, jednak akryl nie jest w stanie dać zadowalającego komfortu cieplnego;
- elastan — nazywa się go również lycrą lub spansexem, jest to dodatek do innych materiałów. Pomaga on nieco uelastycznić daną tkaninę. Najczęściej można się z nim spotkać w jeansach.
Naturalne włókna i ch właściwości
Naturalne włókna zawsze były i będą numerem jeden, ponieważ to właśnie ona są w stanie zapewnić:
- największą wygodę użytkowania,
- właściwą oddychalność,
- skuteczna ochronę przed ewentualnymi otarciami,
- odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz,
- większą trwałość,
- utrzymanie optymalnego komfortu cieplnego.
Niestety, materiały syntetyczne mogą np. uczulać wrażliwe osoby. To właśnie z tego względu najbezpieczniej jest stawiać na włókna naturalne. Są one zawsze bardzo dobrą inwestycją, jaka szybko się zamortyzuje, a później będzie służyć użytkownikowi przez naprawdę wiele lat.