fot. Pexels.com

Panele fotowoltaiczne to najpopularniejsze w Polsce źródło odnawialnej energii. Nie należy się temu dziwić, ponieważ posiadanie swojej własnej małej elektrowni jest bardzo opłacalne i przede wszystkim pozwala ono odciążyć nieco środowisko naturalne. Ekologiczny styl życia jest bardzo ważny w dzisiejszym świecie. Panele fotowoltaiczne to również sprawdzony i skuteczny sposób na to, aby w pewnym stopniu uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej pochodzącej z zewnątrz, co z kolei umożliwia znaczące obniżenie wartości płaconych co miesiąc rachunków za prąd. 

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o instalacji fotowoltaiki, należy poznać kilka ważnych szczegółów na temat funkcjonalności tego innowacyjnego systemu. Posiadanie podstawowych informacji o tym rozwiązaniu jest konieczne, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko popełnienia istotnych błędów i tym samym ponoszenia niepotrzebnych kosztów w związku z ich naprawą. 

Panele fotowoltaiczne — jak one właściwie działają?

Pojedynczy panel fotowoltaiczny składa się z kilku modułów PV, które są ze sobą połączone w szeregową lub równoległą konstrukcję, a także z inwertera (nazywa się go również sercem całego systemu fotowoltaicznego), którego głównym zadaniem jest zmienianie prądu stałego w prąd zmienny. Element ten jest również odpowiedzialny za monitorowane tego, w jaki sposób przebiega praca systemu i odłączanie go od sieci, gdyby doszło do jakiejś drobnej usterki lub znaczącej awarii. 

W skład całego systemu fotowoltaicznego wchodzą również liczne elementy montażowe. Jest to między innymi ramą, na jakiej mocowane są panele fotowoltaiczne, a także różne części zabezpieczające pracę, kable i tzw. inteligentny licznik energii.

Zainteresuje Cię też: Nowoczesne meble, które pokochasz

panele fotowoltaiczne
fot. Pexels.com

Czy panele fotowoltaiczne działają wyłącznie wtedy, gdy na zewnątrz jest słonecznie?

Niektórzy zastanawiają się z pewnością nad tym, czy panele fotowoltaiczne działają jedynie w słoneczne dni. Mamy dla tych osób dobrą wiadomość. Otóż urządzenia te funkcjonują od rana do zmroku. Można na nie liczyć również wtedy, gdy na zewnątrz jest pochmurno i deszczowo, ponieważ ich konstrukcja wykorzystuje tzw. promienie rozproszone, co sprawia, iż urządzenia te mogą pracować bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Oczywiście w dni, gdy jest mniejsze nasłonecznienie, produkcja energii również jest odpowiednio mniejsza. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że panele fotowoltaiczne mogą być integralną częścią całego systemu tzw. domu pasywnego. Tworzyć go mogą również elementy takie jak pompy ciepła, czy też kolektory słoneczne. 

Przeczytaj także o: Jakie meble gabinetowe wybrać?

fotowoltaika
fot. Pexels.com

Najważniejsze parametry opisujące działanie paneli fotowoltaicznych

Do najistotniejszych parametrów zaliczają się między innymi:

  • moc maksymalna (Wp) — parametr ten opisuje szczytową moc uzyskaną za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych w sprzyjających warunkach atmosferycznych;
  • maksymalne napięcie systemu — zazwyczaj waha się ono pomiędzy 600 a 1000 V;
  • maksymalne napięcie mocy — czyli napięcie, które można uzyskać [rży pracy o największej z możliwych mocy;
  • współczynnik wypełnienia — mówi on o faktycznej energii, jaka została uzyskana z ogniw działających przy maksymalnym natężeniu i napięciu, należy wiedzieć, iż parametr ten nie powinien być mniejszy niż 70%;
  • temperatura pracy — jeden z najważniejszych parametrów, jeśli chodzi o działanie paneli fotowoltaicznych. Urządzenia te pracują w zmieniających się warunkach atmosferycznych, a więc zakres wartości osiąganych przez temperaturę musi być jak najszerszy. Optymalnie jest, jeśli zawiera się on od 45 do 90 stopni Celsjusza;
  • waga — istotne szczególnie w przypadku, gdy panele fotowoltaiczne mają zostać zainstalowane na pokryciu dachowym;
  • dokładne wymiary — przykładowy pojedynczy panel fotowoltaiczny ma 30 na 45 cm. Jednak na rynku można spotkać się ze znacznie większymi i mniejszymi modelami. Nie ma w tym przypadku wyznaczonych odgórnych standardów. 

Jak wynika z informacji przedstawionych powyżej, montaż paneli fotowoltaicznych niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. 

Zaciekawi Cię też: Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here