fot. Pexels.com

Temat, jakim są domy pasywne, wraca jak bumerang za każdym razem, gdy mowa jest o skutecznych sposobów obniżenia wartości miesięcznych rachunków za zużycie energii elektrycznej. Istnieje kilka opcji, które realnie są w stanie pomóc nam zaoszczędzić, a jednocześnie są bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie zapominajmy, że ekologia jest jeną z najważniejszych rzeczy w XXI. Skoro tak chętnie wracamy do korzystania z naturalnych metod, czemu by nie przenieść ich również w sferę codzienności w świecie budownictwa? 

Czym właściwie są domy pasywne?

Domy pasywne są obiektami architektonicznymi, które charakteryzuje fakt, iż mają one ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię konieczną do tego, aby móc ogrzać wnętrze budynku (mówimy o następujących wartościach: 15kWh/(m2·rok)). W takim przypadku komfort termiczny jest zapewniany poprzez różne pasywne źródła ciepła — może to być temperatura ciała samych mieszkańców, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne lub odzyskiwane z wentylacji, a także dogrzewanie powietrza, jakie jest stosowane do wentylowania domu. Reasumując — domy pasywne potrzebują samodzielnego, aktywnego systemu ogrzewania. 

Sama nazwa „domy pasywne” wynika z założenia, że obiekt tego typu ma nie wykorzystywać absolutnie żadnych tzw. aktywnych źródeł energii koniecznej do tego, aby móc ogrzać powietrze i wodę — mowa jest między innymi o urządzeniach takich jak piece, kotły oraz centralne ogrzewanie. 

Powinno zainteresować Cię także: Aktualne trendy w wystroju wnętrz

Po pierwsze panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które służą do przemieniania energii promieniowania słonecznego bezpośrednio na prąd, czyli energię elektryczną. 

Pojedyncze fotoogniwo skonstruowane jest z półprzewodnika i tworzy tzw. złącze p-n, na które docelowo powinny padać promienie słoneczne.

Stosowanie paneli fotowoltaicznych każdego roku zyskuje coraz to większą popularność. Wszystko dzięki temu, że pozwalają one czerpać ciepło z natury, nie obciążając przy tym w żaden sposób środowiska. 

Przeczytaj także: Meble o nowoczesnych kształtach, które warto zobaczyć

domy pasywne
fot. Pexels.com

Po drugie kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to specjalistyczne urządzenia służące do konwersji energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna, która dociera bezpośrednio do pojedynczego kolektora, zostaje od razu zamieniona w energię cieplną nośnika ciepła. W jego roli mogą występować substancje takie jak:

  • ciecz, np. woda lub glikol;
  • gaz, np. powietrze.

Kolektory słoneczne można podzielić na płaskie, cieczowe, gazowe, dwufazowe, płaskie próżniowe, próżnicowo-rurowe, skupiające oraz specjalne. W przypadku tych ostatnich chodzi o rozwiązania takie jak okno termiczne, czy też izolacja transparentna. 

Opcja tego typu jest w stanie w znaczący sposób obniżyć dotychczasowe koszty życia. Jednocześnie jest ona znacznie bardziej przyjazna dla natury, niż np.ogrzewanie wody przy pomocy kotła węglowego. 

Interesuje Cię wnętrzarstwo? Sprawdź też: Jakie meble gabinetowe wybrać?

dom pasywny
fot. Pexels.com

Po trzecie pompy ciepła

Pompy ciepła to maszyny cieplne, które w swoisty sposób wymuszają przepływ energii cieplnej z obszaru, gdzie panuje niższa temperatura (tzw. dolne źródło) do obszaru o temperaturze wyższej (tzw. górne źródło). Podstawowym zadaniem tego urządzenia jest ogrzanie wszystkich pomieszczeń, jakie zlokalizowane są w danym budynku oraz wody użytkowej. Domy pasywne najczęściej pozyskują ciepło właśnie przy pomocy pomp ciepła — gruntowych lub powietrznych. 

Dzięki energii dostarczanej z zewnątrz całość tego procesu zachodzi w kierunku przeciwnym do przepływu ciepła. Okazuje się, że wykorzystując omawiane urządzenia, można zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej nawet czterokrotnie. Oczywiście najlepiej jest, gdy wybrane domy pasywne korzystają zarówno z fotowoltaiki, kolektorów słonecznych, jak i pod ciepła. Wówczas można uzyskać naprawdę korzystne warunki — zarówno te finansowe, jak i dotyczące komfortu życia w danej przestrzeni. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here