fot. Pexels.com

Błonnik pokarmowy jest niczym innym, jak grupą substancji pochodzenia roślinnego, które wcale nie są trawione przez organizm, ani przez niego przyswajane. Przez wiele lat ludzie błędnie sądzili, iż składnik ten jest zbędny i nie trzeba go uwzględniać w codziennej diecie. Okazuję się jednak, iż błonnik ma bardzo duże znaczenie dla wielu istotnych kwestii. Jego temat szczególnie powinien zainteresować osoby chcące szybko i zdrowo stracić na wadze. 

Najważniejszymi źródłami pozyskiwania błonnika pokarmowego są ziarna różnych zbóż, ale także orzechy i nasiona, strączki, suszone owoce i zielone warzywa. Opisywany produkt spożywczy jest nie tylko pomocny w procesie redukcji masy ciała, ale znajduje zastosowanie również jako wsparcie dla utrzymywania cholesterolu na prawidłowym poziomie. 

błonnik pokarmowy
fot. Pexels.com

Jak dbać o ciało od zewnątrz i od wewnątrz

Przede wszystkim należy od razu ustalić, że o swój organizm powinniśmy się troszczyć zarówno poprzez dostarczanie mu dobrych składników odżywczych, jak i stosując wysokiej jakości kosmetyki, które pomagają między innymi utrzymać skórę w dobrej kondycji. Zaniechanie tych czynności może spowodować, że na przykład pojawią się u nas problemy z cerą, związane ze zmianami trądzikowymi. Pamiętajmy, że skóry nigdy nie należy podrażniać. Dlatego też warto zrezygnować z korzystania z płatków kosmetycznych, na rzecz wielorazowej ściereczki do demakijażu. 

Wracając jednak do tematu preparatów pielęgnujących, zaleca się stosowanie dobrego kremu do twarzy, używanie masek w płachtach co najmniej raz w tygodniu, a także rozważenie zakupu kosmetyków zawierających w składzie śluz ślimaka. 

błonnik
fot. Pexels.com

Jaką rolę w organizmie ma błonnik?

Właściwości błonnik pokarmowego są naprawdę bardzo zróżnicowane. Jako najważniejsze spośród nich warto wymienić:

  • wspomaganie procesu odchudzania. Wszystko dzięki możliwości wchłaniania dużych ilości wody, co sprawia, że składnik ten pęcznieje i tym samym wypełnia żołądek, eliminując uczucie głodu;
  • obniżanie poziomu cholesterolu i znaczące zmniejszenie możliwości zapadnięcia na miażdżycę;
  • regulowanie poziomu glukozy we krwi, ponieważ błonnik mocno zwalnia przemianę węglowodanów. Wszystko dlatego, że w swoisty sposób blokuje on dostęp glukozy do krwi i tym samym zmniejsza wydzielanie insuliny;
  • wspomaganie procesu eliminowania toksyn z organizmu;
  • fakt, że ma działanie zapobiegające występowaniu zaparć, poprawia perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie;
  • bycie pomocnym przy biegunkach, również dzięki temu, że poprawia jakość pracy jelit;
  • skuteczna ochrona przed próchnicą — błonnik działa pobudzająco na fikcję życia, co powoduje zwiększone wydzielanie śliny działającej ochronnie na ludzkie zęby;
  • buforowanie i wiązanie nadwyżek kwasu solnego w obrębie żołądka, co wpływa na zwiększone wydzielanie się soków trawiennych;
  • pobudzanie ukrwienia jelit poprzez drażnienie ich w sposób mechaniczny.

Jak wynika z powyższych informacji, błonnik pokarmowy ma naprawdę świetny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Warto więc go spożywać. Można go znaleźć w wielu warzywach (można gotować jarzyny na parze), a także w licznych zbożach i pestkach. 

Błonnik jako wsparcie w leczeniu otyłości

Nadwaga oraz otyłość to jedne z największych problemów cywilizacyjnych, jakie możemy obserwować w XXI wieku. Okazuje się, że błonnik pokarmowy w dużym stopniu ma szanse być pomocnym w procesie leczenia tych schorzeń. 

W celu utraty masy ciała można na przykład  przyjmować suplementy diety zawierające ten składnik odżywczy lub spożywać bogate w niego produkty. Pamiętajmy jednak, że przy podobnej suplementacji trzeba pić dużo wody, co najmniej dwa litry w ciągu dnia. 

Zaleca się również przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu zrobić sobie dni wolne od mięsa. Nie chodzi o to, aby od razu przechodzić na wegetarianizm lub weganizm, ale o to, aby zwiększyć liczbę spożywanych warzyw i owoców w swojej diecie. Można być przekonanym, że nasze ciało szybko się odwdzięczy za ten konkretny rodzaj troski. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here