dieta sportowca
fot. Pexels.com

Trudno nie zgodzić się ze słynnym powiedzeniem, iż „sport to zdrowie!”. Niemalże każdemu z nas zależy na tym, aby dbać o swoje ciało i umysł, jednocześnie zachowując idealną sylwetkę. Moda na bycie fit to jeden z ciekawszych trendów ostatnich lat. Pozostawanie aktywnym fizycznie wiąże się z wieloma sprawami. Po pierwsze trzeba sprawić sobie odpowiednią garderobę — od odpowiednich butów do biegania, poprzez dresy lub legginsy, a na bieliźnie termoaktywnej kończąc. Pamiętajmy, że każda dyscyplina sportowa jest inna i stawia przed człowiekiem różne wymagania. Dieta sportowa jest równie ważna jak kwestie wymienione powyżej. Sprawdź, jakich produktów nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie osób uprawiających różnego rodzaju aktywności ruchowe!

Dieta sportowa — informacje ogólne

Właściwie zbilansowana dieta sportowa to absolutna podstawa dla szeroko pojętego zdrowego trybu życia. Odpowiednio skonstruowany jadłospis w ogromnym stopniu wpływa na to, aby osiągnięcia sportowe były jeszcze bardziej satysfakcjonujące niż dotychczas. Ma to również znaczenie dla ogólnego samopoczucia danej osoby, a co najistotniejsze, wpływa to na usprawnienie układów mięśniowego oraz nerwowego. 

Dietę sportowca można opracować zarówno indywidualnie, jak i z pomocą eksperta specjalizującego się w tej konkretnej dziedzinie. Ważne jest jednak, aby dopasować program żywienia do:

  • płci osoby aktywnej fizycznie;
  • bieżącego natężenia wykonywanych treningów;
  • specyfiki uprawianej przez sportowca dyscypliny.

Pamiętajmy także, że dieta sportowa będzie się różniła też ze względu na rodzaj wykonywanych ćwiczeń — piłkarze, koszykarze, biegacze i ludzie trenujący na siłowni mają zupełnie inne zapotrzebowanie na kalorie, witaminy i minerały. Dopracowując grafik dotyczący posiłków, trzeba też wziąć pod uwagę niektóre nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego — np. nietolerancję laktozy lub celiakię. 

dieta sportowca
fot. Pexels.com

Dieta dla sportowców trenujących na siłowni

Dieta sportowa w przypadku wykonywania częstych treningów na siłowni to główne wsparcie organizmu. Dobrze opracowany plan żywieniowy stanowi rodzaj gwarancji szybszych możliwości osiągnięcia założonych przez siebie celów. Zadbanie o to, aby w jadłospisie znajdowały się istotne witaminy i minerały, wspomoże kwestie dotyczące naszej siły fizycznej, samopoczucia oraz z pewnością doskonale wpłynie na urodę — o włosy, skórę i paznokcie również trzeba dbać. 

Dieta sportowca trenującego na siłowni powinna być bogata przede wszystkim w łatwo przyswajalne białka — przykładami w tym przypadku mogą być:

  • mięso wołowe, wieprzowe i drobiowe;
  • ryby i owoce morza;
  • jajka, sery, jogurty, kefiry, maślanki i inne produkty mleczne;
  • tłuszcze, czyli główny budulec mięśni: oliwa z oliwek, orzechy włoskie, migdały, masło naturalne;
  • produkty pozwalające na zwiększoną produkcję hormonów;
  • węglowodany: ryż, kaszę, makarony, pieczywo pełnoziarniste, suszone owoce.
  • inne źródła dobrze przyswajanej energii. 

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, sportowcy naprawdę mają z czego wybierać!

dieta sportowca
fot. Pexels.com

Co powinien jeść piłkarz?

Dieta sportowa w przypadku piłkarzy musi być dobrze zbilansowana. W przeciwieństwie do kulturystów piłkarze muszą stawiać głównie na węglowodany, ponieważ to właśnie one dają najwięcej siły podczas mocno wymagających treningów. W jadłospisie nie powinno zabraknąć również białka, ponieważ jego niedobory mogą w konsekwencji doprowadzić do powstania rozmaitych mikrouszkodzeń w obrębie włókien mięśniowych, co z kolei stanowi prostą drogę do zwiększenia ryzyka wystąpienia groźnych dla zdrowia kontuzji. 

Czego nie może zabraknąć na stole piłkarze? Przede wszystkim warzyw, owoców i zielonych roślin. Z powodzeniem mogą one być spożywane nawet pięć razy w trakcie jednej doby. Warto także sięgać po napoje izotoniczne oraz gotowe suplementy diety. Zawsze trzeba mieć na względzie, aby dostarczać swojemu organizmowi istotnych witamin, minerałów i elektrolitów. Dieta sportowa jest zatem bardzo różnorodna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here