moda na gorsety
fot. Pexels.com

Moda na gorsety jeszcze niedawno wydawała się prawdziwym reliktem dawnych czasów. Od chwili, gdy Coco Chanel zaprezentowała małą czarną w formie zawsze właściwej alternatywy dla wielowarstwowych eleganckich ubrań, które trzeba było zakładać w akompaniamencie czyjejś pomocy, świat raz na zawsze zerwał z brakiem wygody i swobody, jeśli chodzi o rodzaj noszonej odzieży. Okazuje się jednak, że obecnie moda na gorsety powraca, zataczając swoiste koło. To bezpośrednie nawiązanie do stylów takich jak vintage, retro, czy też pin-up. Gorsety są chętnie wybierane zarówno przez tzw. it-girl, jak i kobiety w średnim wieku. Zakłada się je do spódnic, sukienek i spodni. Konstrukcja też części odzieży pozwala skutecznie zastąpić biustonosz, wyeksponować największe zalety sylwetki i ukryć jej ewentualne mankamenty. 

Moda na gorsety — dawniej alegoria krzywdy, dziś kwestia wyboru 

Wszystko w świecie mody wreszcie zatacza swoiste koło i na powrót wraca do łask konsumentów. Tak było w przypadku makijażu, sposobów umawiania się na randki (jak również rodzajów kupowanych prezentów dla kobiet i mężczyzn), chętnie noszonych kolorów, a nawet ubrań sportowych i butów do biegania. Moda na gorsety to tylko kolejny przykład wyżej opisanego zjawiska. Te części garderoby szyte są z mało elastycznych, sztywnych włókien, które dodatkowo wzmacnia się poprzez wszycie w nie fiszbin. Konstrukcja ta ma mocno podkreślać kobiecą talię, ukrywać nadmiar brzucha i ponosić biust ku górze. Oczywiście nie jest to przykład odzieży wygodnej tak, jak jest to w przypadku stroju na siłownie, mimo wszystko jednak wciąż wzrasta liczba zwolenniczek tego rozwiązania. 

Gorsety są polecane szczególnie tym kobietom, którym zależy na modnym podkreśleniu linii talii. To czy posiada się z zasady drobną figurę, czy też ma się kilka nadprogramowych kilogramów, nie ma żadnego znaczenia. Moda na gorsety okazuje się wysoce uniwersalna i odpowiednia do każdego typu sylwetki. 

moda na gorsety
fot. Pexels.com

Jak prawidłowo wiązać gorset?

Moda na gorsety to także konieczność zgłębiania wiedzy na temat tego elementu garderoby. Sznurowanie gorsetu to prawdziwa sztuka, która niekiedy wymaga poproszenia o pomoc w tym zakresie innej osoby. Jak prawidłowo wiązać gorset? Poniżej prezentujemy kilka cennych wskazówek:

  • najpierw należy rozszerzyć sznurek na całej długości, wszystko oczywiście po to, aby być w stanie założyć gorset na ciało;
  • następną czynnością powinno być zapięcie przedniej części gorsetu i/lub rozpoczęcie procesu sznurowania;
  • po każdej stronie znajdować się będą tzw. lejce, które służą do napinania kolejnych etapów sznurowania;
  • po odpowiednio ściśnięciu ze sobą obu stron gorsetu całość należy zasznurować na kokardkę. 

Moda na gorsety okazuje się zatem prostsza w obyciu, niż pozornie mogłoby się wydawać. 

moda na gorsety
fot. Pexels.com

Do czego nosić gorset?

Kiedy wypada nosić gorset? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta i brzmi: wtedy, gdy ma się na to ochotę. Pamiętajmy, że dzisiejszy świat mody nie narzuca na konsumentów zbyt wielu ograniczeń. Można dowolnie łączyć ze sobą różne, nawet pozornie niepasujące do siebie, elementy stroju i w pełni oddawać się w tym zakresie swojej własnej wyobraźni. 

Do czego zatem nosić gorset? Można zakładać go właściwie do wszystkiego, np. do:

  • spódnicy — to dobrzy dodatek zarówno do spódnic ołówkowych, z tiulu, jak i rozkloszowanych;
  • sukienki — w taki sposób dodatkowo uwydatni się zalety sylwetki;
  • spodni — dzięki gorsetowi stylizacja nabierze niepowtarzalnego klimatu.

Moda na gorsety niejako wywraca do góry nogami dzisiejsze pojmowanie stroju jako takiego. Mowa jest w tym przypadku choćby o tym, że nie każda z pań jest pewna, czy pod gorsety należy zakładać biustonosz, czy też jest on w tym przypadku zupełnie zbędny. Najczęściej stanik nie jest potrzebny, w niektórych modelach wbudowywane są miseczki, co pozwala na wygodne użytkowanie. Inne typu gorsetów w ogóle nie nachodzą na biust. Oczywiście nosząc je, konieczne jest założenie na siebie również górnej bielizny. Jedno jest pewne, moda na gorsety powróciła i zostanie z nami jeszcze na bardzo długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here