biustonosz sportowy
fot. Pexels.com

Zastanawiasz się nad tym, jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy? Na początku należy dopasować stanik treningowy do rozmiaru swojego biustu. Kiedy produkt zostanie wstępnie zaakceptowany, trzeba zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych elementów dotyczących jego konstrukcji. Wszystko oczywiście po to, aby piersi były w nim w pełni bezpieczne. 

Pamiętajmy, że tylko właściwie dobrany biustonosz sportowy może stanowić skuteczną ochronę przed otarciami lub innymi uszkodzeniami wrażliwej skóry biustu. Dziś przygotowaliśmy kilka praktycznych porad dotyczących tego, czym kierować się w trakcie kupowania tej części garderoby sportowej.

biustonosz sportowy
fot. Pexels.com

Biustonosz sportowy i jego najważniejsze funkcje

Kupując biustonosz sportowy, trzeba brać pod uwagę zarówno jego walory estetyczne (to, czy jest zgodny z obowiązującymi trendami), jak i komfort ciała podczas noszenia tej części garderoby. 

Najważniejszą funkcją, którą spełniać ma stanik sportowy, jest unieruchomienie biustu i zdecydowane ograniczenie jego ruchów. Wszystko oczywiście po to, aby jak najbardziej wyeliminować ryzyko narażenia piersi na wstrząsy i różnego rodzaju przeciążenia podczas wykonywania ćwiczeń na siłowni lub uprawiania joggingu. 

Według wyników badać, które zostały zaprezentowane przez Uniwersytet Portmouth, dobrze dobrany biustonosz sportowy skutecznie amortyzuje wszelkie drgania i ogranicza ruchy wykonywane przez biust o pana 70%. Dla porównania: w przypadku zwykłego stanika wartość ta jest mniejsza niż 40%.

Jak dobrze dobrać biustonosz sportowy?

Na samym początku trzeba określić rozmiar swojego biustu, a następnie wybrać jeden z trzech rodzajów biustonosza:

  1. compression bra — produkty tego typu sprawdzą się u kobiet o małym lub średnim biuście. Mowa jest w tym przypadku najczęściej o miseczkach A oraz B. Biustonosz sportowy tego rodzaju mono minimalizuje ruchy piersi, do których dochodzi np. podczas biegania poprzez maksymalne przyciśnięcie ich do renty ciała. Rozwiązanie to umożliwia dużą swobodę ruchów i uchodzi za bardzo wygodne.
  2. adjustable encapsulated compression bra — w tym przypadku mamy do czynienia z biustonoszem sportowym, jaki zapewnia jeszcze większe wsparcie dla biustu, niż stanik opisany w poprzednim punkcie. Sekret w tym przypadku tkwi w tym, iż konstrukcja pozwala na przyciskanie każdej piersi osobno. Produkt ten jest propozycją dla kobiet o średnich i dużych biustach, dla których pozostawanie aktywnymi fizycznie jest bardzo ważnym elementem życia;
  3. encapsulated compression bra — ten biustonosz sporty również skonstruowano tak, aby każdą z piersi przyciskał osobno. Warto jednak wiedzieć, iż ze wszystkich przedstawionych powyżej opcji, to wlanie encapsulated compression bra zapewnia największe wsparcie dla biustu. Jego cechą charakterystyczną jest umieszczona pod biustem specjalna taśma. Umożliwia ona więcej możliwości odnośnie do regulacji. 

Pamiętajmy też, że wybierając biustonosz do bieganie, nie można zapominać o jego estetyce. Powinien być utrzymany w modnym fasonie oraz kolorze, który aktualnie króluje na wybiegach.

biustonosz sportowy
fot. Pexels.com

Konsekwencje noszenia niewłaściwego stanika sportowego

Źle dopasowany biustonosz sportowy może skutkować powstaniem wielu uszkodzeń i doprowadzić nawet deformacji piersi. Konsekwencjami zaniedbania tej kwestii często są również bóle kręgosłupa.

Nieodpowiednio dopasowany element garderoby tego typu ma także wpływ na to, że osoba wykonująca różne ćwiczenia fizyczne nieustannie pozostaje w pozycji zgarbionej. Nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa czynią go mniej odpornym na różnego typu wstrząsy. To z kolei oddziałuje na zwiększenie ryzyka np. wyskoczenia dysku, co jest bardzo uciążliwą dolegliwością. 

Kupując biustonosz sportów, podobnie jak podczas nabywania części garderoby — takich jak ramoneska, skórzany płaszcz, modna bomberka, czy też inna odzież np. z naturalnej skóry) trzeba zwracać na wszystkie szczegóły, jeśli chodzi o szczegóły produkcji. Należy sprawdzić rodzaj zastosowanego materiału i wszystkie szwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here