osłabione włosy i paznokcie
fot. Pexels.com

Nie da się ukryć, iż ciąża oraz pierwsze chwile bycia mamą, to prawdziwie wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Okres ten to jednocześnie ogromne wyzwanie. Potrzebna jest wówczas siła oraz pozostawanie w gotowości na liczne doświadczenia, które do tej pory nas bezpośrednio nie dotyczyły. Czasami się zdarza, że młoda matka poświęca swojemu dziecku tak wiele czasu i uwagi, że zapomina w tym wszystkim o tym, jak istotne jest również to, aby dbała ona o siebie. Taki brak zainteresowania samą sobą może mieć wiele przykrych skutków. Jednym z nich są osłabione włosy i paznokcie oraz pogorszenie się kondycji skóry. Wycieńczony organizm nierzadko nie jest w stanie poradzić sobie sam z wyczerpaniem poporodowym i w związku z tym potrzebuje wsparcia z zewnątrz — w postaci właściwie opracowanej diety (bogatej w błonnik, witaminy i minerały) oraz stosowania odpowiednich kosmetyków. 

Osłabione włosy i paznokcie a ciąża i okres połogu

Osłabione włosy i paznokcie to problem wielu młodych matek. Powodem tego zjawiska może być zwiększony stres lub — co ma miejsce znacznie częściej — zmiany, które zachodzą w układzie hormonalnym. To właśnie z tego powodu konieczne jest stosowanie właściwej diety oraz stanie o to, aby przyjmować właściwe suplementy diety. 

Wśród substancji, których w tym wyjątkowym czasie nigdy nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie, znajdują się między innymi selen, biotyna, cynk oraz miedź. Trzy pierwsze pierwiastki pomagają w znaczący sposób utrzymać włosy w dobrej kondycji, jak również wzmocnić mieszki włosowe. Miedź z kolei jest niezbędna, jeśli chodzi o utrzymanie ich odpowiedniej pigmentacji. Wszystko to jest tak ważne nie tylko z powodu często występującego łysienia, ale także przez wzgląd na fakt, iż u świeżo upieczonych mam obserwuje się również przedwczesne siwienie. 

osłabione włosy i paznokcie
fot. Pexels.com

Nie można zapominać też o przyjmowaniu różnych witamin z grupy B oraz kompleksów zawierających witaminy C i E, oraz ryboflawinę. Wszystko to ma ogromny wpływ na ochronę komórek przed negatywnymi skutkami tzw. stresu oksydacyjnego. 

Innymi ważnymi dla zdrowia substancjami są żelazo, foliany i jod. Mają one znaczenie dla prawidłowego procesu podziału komórek i produkcji hormonów tarczycy, jak również prawidłowego działania tego gruczołu. Warto wiedzieć, iż istnieje wiele środków wspomagających funkcjonowanie organizmu kobiety w tym trudnym czasie. Co więcej, wiele dostępnych na rynku suplementów diety, które wspomagają osłabione włosy i paznokcie, może być przyjmowanych nawet przez matki karmiące piersią. Wystarczy się w tej sprawie skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym i zapytać o możliwe rozwiązania. 

osłabione włosy i paznokcie
fot. Pexels.com

Osłabione włosy i paznokcie — co jeść, aby zapobiegać łysieniu?

Oczywiście należy wiedzieć, że sama suplementacja wskazanych substancji z pewnością nie wystarczy. Konieczne jest również stosowanie diety, która jest bogata w ważne witaminy i minerały. Na szczęście nie należy ona do szczególnie trudnych. Trzeba tylko pamiętać, aby stawiać na produkty takie jak:

  • źródła białka, czyli przede wszystkim chude mięso, ryby i owoce morza, mleko i nabiał (ogólnie) oraz jajka;
  • orzechy — nerkowce, włoskie, ziemne, laskowe — a także niektóre kasze, np. jaglana;
  • szeroko pojęte owoce i warzywa;
  • produkty o wysokiej zawartości żelaza, np. wątróbka i inne podroby, zielone warzywa (np. jarmuż, szczaw, brokuły);
  • elementy diety zawierające cynk: produkty zbożowe (np. razowe pieczywo, makarony pełnoziarniste, otręby);
  • rośliny strączkowe i czerwone mięso. 

Poza stosowaniem się do ogólnych założeń zdrowej diety ważne jest także to, aby jak najbardziej unikać stresu, a także oddawać się aktywnościom fizyczny, Ważna pozostaje także odpowiednia pielęgnacja, ponieważ osłabione włosy i paznokcie często są efektem zaniedbań w kontekście stosowania peelingów do skóry głowy, szamponów oraz odżywek. Na rynku są dostępne setki produktów, które są w stanie w znaczący sposób pomóc zachować ciało w dobrej kondycji oraz wzmocnić włosy, skórę i paznokcie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here