zupa paprykowa
fot. Pexels.com

Zupa paprykowa o konsystencji gęstego kremu to jedno z ciekawszych dań, które jednocześnie są niezwykle proste, jeśli chodzi o proces ich przygotowania. To doskonała propozycja zarówno w okresie letnim, jak i jesiennym oraz zimowym. Zupa krew z papryki jest rozgrzewająca oraz bogata w rozmaite witaminy i minerały, jakie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co więcej, potrawa ta może zostać przyrządzona z zaledwie kilku składników i istnieje opcja podania jej na wiele różnych sposobów. To opcja, jaka doskonale sprawdzi się w codziennym menu lub tym przeznaczonym na czas imprez. Jako postawę do jej wykonania warto wykorzystać rosół drobiowy lub warzywny. W tym drugim przypadku zupa będzie zgodna z wymogami diety wegetariańskiej. 

Zupa paprykowa — podstawowe informacje 

Główną zaletą zupy paprykowej jest fakt, iż można ją przygotować naprawdę szybko, bo w zaledwie godzinę, jeśli policzyć czas gotowania się produktów. Jest ona także odpowiednia dla osób na różnych dietach, w tym także dla tych, którzy chcą zgubić nieco nadprogramowych kilogramów (między innymi przez wzgląd na wysoką zawartość błonnika pokarmowego). Co więcej, zupa paprykowa, podobnie jak pomidorówka, jest niezwykle bardzo lubiana przez najmłodszych członków społeczeństwa. 

Z zaprezentowanego przez nas przepisu powinno wyjść około 1500 ml zupy, jaka w 100 ml zawiera około 70 kcal. 

zupa paprykowa
fot. Pexels.com

Składniki potrzebne do ugotowania zupy paprykowej

Aby przyrządzić zdrową i pożywną zupę paprykową, będziemy potrzebowali następujących produktów:

  • 4 duże papryki czerwone, około 750 g;
  • 2 duże, dojrzałe pomidory, około 350 g;
  • 1 cebula (150 g);
  • 4 duże ząbki czosnku,
  • 2 łyżki klarowanego masła,
  • 200 ml słodkiej śmietany lub mleczka kokosowego;
  • 2 szklanki ulubionego bulionu,
  • przyprawy i zioła: słodka papryka, sól, pieprz, chili, bazylia — proporcję wedle własnego uznania. 

Można także pokusić się o dodanie świeżej papryczki chili lub pepperoni. Wówczas zupa paprykowa będzie nieco bardziej pikantna. Jeśli ktoś lubi takie rozwiązania, to można w tej materii śmiało czynić różnego rodzaju eksperymenty. Taka zupa to również dobra propozycja, jeśli chodzi o jedzenie dla osób uprawiających aktywność fizyczną. Warto także zauważyć, iż czerwona papryka zawiera wiele witamin i minerałów. Między innymi są to witaminy C, A i E, a także potas, wapń oraz flawonoidy, czyli naprawdę silne przeciwutleniacze. Spożywanie czerwonej papryki doskonale wpływa na liczbę kwestie związane z urodą, a także wspomaga proces obniżania ciśnienia krwi, usuwania wolnych rodników oraz ma działania przeciwnowotworowe. Wszystko to wynika z aktualnych badań prowadzonych przez grono naukowe. 

zupa paprykowa
fot. Pexels.com

Jak ugotować zupę paprykową?

Zupa paprykowa to proste i smaczne danie. Cały proces można przeprowadzić, stosując się do poniższych wytycznych:

  1. Przygotować garnek o pojemności około 2 litrów;
  2. Cebulę i czosnek obrać i pokroić w drobną kostkę, a następnie podsmażyć w garnku na odrobinie masła klarowanego;
  3. Następnie do garnka dodajemy umytą i pokrojoną w kosteczkę paprykę i doprawiamy wszystko łyżką stołową oliwy z oliwek;
  4. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić i dodać do mieszanki warzyw znajdujących się w garnku;
  5. Całość przykryć pokrywką i dusić przez 2-3 minuty;
  6. Następnie zalać warzywa przygotowanym wcześniej bulionem, zagotować i gotować przez około 2 minuty
  7. Dodać przyprawy w proporcjach odpowiadających swoim własnym potrzebom;
  8. Kiedy warzywa zmiękną zdjąć zupę z palnika i przez chwilę studzić;
  9. Zmiksować warzywa na krem, a na końcu dodać śmietanę 30% lub mleczko kokosowe.

I… to tyle! Zupę można podawać w akompaniamencie ciemnego pieczywa, z groszkiem ptysiowym lub po prostu z listami świeżej bazylii. Jak widać, potrawa jest prosta, dzięki czemu każdy — nawet ktoś, kto stawia w kuchni swoje pierwsze kroki — zdoła poradzić sobie z jej ugotowaniem. Jeśli chodzi zaś o smak, to można mieć pewność, że sprosta ona oczekiwaniom nawet najbardziej wytrawnych smakoszy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here