Jeszcze kilka dekad temu w modzie była nie ciemna, a bardzo jasna karnacja. Porcelanowy odcień skóry stanowił wówczas synonim piękna. Jak wszystkie trendy, ten również uległ kolosalnym zmianom. Obecnie pożądane są raczej wariacje na temat koloru karmelowego lub wręcz czekoladowego. Od razu trzeba tutaj zaznaczyć, że opalone ciało jest dziś tak samo ważne jak zgrabna sylwetka. W gruncie rzeczy nieistotne jest to, jaką dyscyplinę sportu się trenuje — mogą być to ćwiczenia na siłowni, bieganie, jazda na rowerze, lub jakakolwiek inna aktywność fizyczna — najważniejsze jest bowiem to, aby uzyskać efekt w postaci umięśnionego ciała i jak najmniejszej ilości tkanki tłuszczowej. Solarium jest jedną z metod, które pozwalają szybko uzyskać równomierną opaleniznę. Z tego też względu wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.
Czym konkretnie jest solarium?
Solarium to nic innego, jak po prostu urządzenie elektryczne, w którym zamontowane są specjalne lampy potrafiące emitować promieniowanie ultrafioletowe w zakresie fal UVA (320-400 nm) i UVB (280-320 nm). Do złudzenia przypomina ono promieniowanie, które jest z kolei wytwarzane przez promienie słońca. Pierwsze solaria zostały wypuszczone na rynek w latach 70. ubiegłego stulecia. Jak nietrudno jest się domyślić, są one udoskonalane od kilku dekad. Obecnie istnieją np. lampy brązujące oraz zapobiegające ewentualnym poparzeniom skóry.
Efekt promieniowania solarium to naturalna opalenizna to swego rodzaju reakcja obronna ciała na działanie UVA oraz UVB. Światło emitowane przez urządzenie wnika do naskórka oraz wierzchnich warstw skóry właściwej. Wskutek tych działań dochodzi do powstania opalenizny. Promieniowanie bowiem powoduje rozmnażanie się melanocytów, czyli komórek będących odpowiedzialnymi za tworzenie nowego pigmentu.
Zdrowie a solarium
Czy solarium jest niezdrowe? Można porównać to do słodyczy — jeśli ciasto nie ląduje na naszym stole codziennie, to z pewnością nie zaszkodzi nam ono. Warto jednak wdrażać do diety również owoce i warzywa oraz inne rośliny, a także produkty zbożowe. Jeśli jednak cierpimy z powodu nieprawidłowości w działaniu układu trawiennego (np. nietolerancja glutenu lub laktozy), to powinnyśmy unikać pewnych produktów.
Podobnie jest z solarium. Osoby o celtyckim fototypie skóry muszą zachować ostrożność w korzystaniu z lamp UVA i UVB, a skóra po takim zabiegu powinna być nawilżana przy pomocy właściwych kosmetyków. Oczywiście sesje w solarium nie mogą także występować zbyt często.
Solarium — główne zalety
Jako główne zalety solarium należy wymienić przede wszystkim:
- obniżanie poziomu cholesterolu w organizmie,
- zwiększenie ogólnej wydolności organizmu,
- możliwa poprawa płynności przepływu krwi, a także obniżenie jej ciśnienia i zdecydowanie zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału,
- pobudzenie komórek w układzie immunologicznym, co prowadzi do lepszej efektywności, jeśli chodzi o zwalczanie bakterii i wirusów,
- ochrona przed rakiem piersi i jelita grubego,
- właściwości silnie relaksujące,
- równomierne opalanie ciała,
- poprawa samopoczucia poprzez wydzielanie endorfin,
- wyzwalanie syntezy witaminy D,
- wstępne przygotowanie skóry do kontaktu z prawdziwymi promieniami słonecznymi,
- poprawa funkcjonowania układu odpornościowego.
Jak widać, korzystanie z solarium ma wiele dobrych stron.
Solarium — wady
Oczywiście, jak w każdym przypadku, również solarium ma swoje niekwestionowane wady. Jako główne z nich trzeba wymienić:
- wystąpienie uczulenia na słońce,
- negatywne skutki nadwrażliwości na promieniowanie UVA i UVB,
- stany zapalne skóry,
- bielactwo,
- zaostrzenie się objawów chorób serca i krążenia.
Z solarium nie powinny również korzystać osoby, które cierpią z powodu różnego rodzaju chorób nerek, tarczycy oraz epileptycy.
Solarium nie jest dla każdego, dlatego przed pierwszą wizytą w tym miejscu należy skonsultować się z lekarzem. Może być to lekarz pierwszego kontaktu lub po prostu dermatolog.