wypadanie włosów
fot. Pexels.com

Wypadanie włosów u ciężarnych kobiet oraz w czasie połogu to dość często obserwowana dolegliwość. Może być to wynikiem wielu czynników, np. zwiększonym poziomem stresu, przyjmowaniem różnego rodzaju leków lub suplementów diety, a także — właściwie przede wszystkim — zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Problem dotyczący łysienia może występować zarówno przed, jak i po porodzie. Często pojawia się on wraz z chwilą, gdy rozpocznie się okres karmienia piersią. Pozostaje zatem spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak można zatrzymać wypadanie włosów? 

Ciąża a wypadanie włosów

Podczas całej ciąży organizm przyszłej mamy narażony jest na występowanie wielu zmian. Najbardziej w tym przypadku odczuwa to układ hormonalny, ponieważ musi on stoczyć niemalże walkę ze skutkami zwiększenia się poziomu stężenia estrogenów. Są to żeńskie hormony płciowe, których najwięcej znajduje się w jajnikach, ale występują one także w tkance tłuszczowej, mózgu, układzie kostny, oraz w łożysku. To ostatnie dotyczy oczywiście koniec, które niebawem mają wydać na świat swoje potomstwo. 

Kiedy mamy do czynienia z podwyższeniem stężenia estrogenów w organizmie, możemy spodziewać się wielu skutków, które mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. U niektórych kobiet będzie objawiało się to polepszeniem stanu skóry, włosów i paznokci. Niestety u innych może to skutkować postępującym łysienie, które poprzedzać będzie wzmożone wypadanie włosów, zwolnienie ich porostu oraz rozdwajanie się końcówek. 

wypadanie włosów
fot. Pexels.com

Estrogen a łysienie

Wypadanie włosów może być spowodowane niedoborami witamin i cennych minerałów, do jakich może dojść w ciąży oraz w czasie połogu. Najczęściej dolegliwość ta pojawia się już po porodzie. Organizm kobiety właśnie wtedy jest najbardziej osłabiony. Oprócz tego obserwuje się wówczas także nagły spadek estrogenów, które choć wracają ze swoją ilością do punktu wyjścia, robią to na tyle szybko, że ciało może doznać wtedy szoku. 

Zmiany hormonalne mogą być bezpośrednią przyczyną łysienia kobiet. Na szczęście jednak ogólne osłabienie stanu włosów oraz ich wypadanie nie ma wpływu na kondycje cebulek. Oznacza to, że po upływie odpowiedniego czasu wszystko powinno wrócić na normalne tory. Oczywiście nie zmienia to faktu, że warto starać się stosować pewną profilaktykę oraz podejmować działania mające na celu zmniejszenie ilości wypadających włosów oraz polepszenie ich wyglądu. Sekretem sukcesu w tym konkretnym przypadku jest stosowanie odpowiedniej dietybogatej w niezbędne składniki mineralne i witaminy. Najlepiej jest, kiedy w dużej mierze jadłospis składa się z warzyw i owoców. 

wypadanie włosów
fot. Pexels.com

Wypadanie włosów w ciąży i w połogu — jak długo trwa?

Wypadanie włosów podczas ciąży i później — w trakcie połogu i karmienia piersią trwa zazwyczaj około pół roku od chwili porodu. Ma to miejsce dokładnie wtedy, kiedy poziom hormonów w organizmie świeżo upieczonej mamy wreszcie się ustabilizuje.Jednocześnie trzeba pamiętam o tym, że postępujące łysienie w wielu przypadkach może być punktem wyjścia do wystąpienia depresji poporodowej lub przynajmniej doprowadzić do znacznie pogorszenia się samopoczucia kobiety. 

Jak zatem zminimalizować skutki tej przykrej dolegliwości? Przede wszystkim stosować dietę obfitującą w substancje takie jak:

  • biotyna, selen, cynk —  te trzy wyjątkowe pierwiastki pomagają w zachowaniu zdrowe włosy oraz wzmocnieniu ich cebulek;
  • miedź — wspomaganie właściwej pigmentacji włosów;
  • witaminy z grupy B;
  • witaminę C oraz tzw. „witaminę piękna”, czyli E;
  • ryboflawinę — ma ona wpływ na zmniejszenie skutków stresu oksydacyjnego;
  • żelazo i foliany — mają one znaczenie dla procesu podziału komórkowego;
  • jod — wspomaga produkcję hormonów tarczycy oraz działanie tego gruczołu;
  • błonnik pokarmowy — ma dobroczynne działanie funkcjonowanie organizmu. 

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, wypadanie włosów w ciąży i po porodzie nie jest problemem, z którym nie można się uporać. Choć skutki tej dolegliwości z założenia należą do przykrych, to pocieszeniem jest fakt, iż po upływie pewnego czasu kłopot ten rozwiąże się sam z siebie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here