vod
fot. Pexels.com

W Polsce i na świecie coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnej telewizji na rzecz serwisów VoD. Video on Demand, czyli — w wolnym tłumaczeniu — wideo na życzenie, to niezwykle wygodne rozwiązanie, które nie tylko pozwala na oglądanie tego, czym jest się zainteresowanym w dogodnym dla siebie czasie (zamiast dostosowywania się do z góry ustalonego programu telewizyjnego), ale również uwalnia widza od reklam. Co więcej, aby korzystać z uroków VoD, nie trzeba posiadać telewizora. W zupełności wystarczy komputer, tablet, a nawet telefon. Omawiane serwisy oferują różnego rodzaju programy — od kulinarnych, poprzez sportowe, modowe i podróżnicze oraz o zdrowiu, oraz urodzie, a na przyrodniczych kończąc. Co jeszcze warto wiedzieć o nowoczesnej formie telewizji? Na to, a także na wiele innych pyta znajdziesz odpowiedź w prezentowanym artykule. 

Co kryje się pod pojęciem VoD?

Video on Demand to rodzaj usługi, która umożliwia oglądanie filmów, seriali oraz różnego typu programów w dowodnej chwili i wybranym przez siebie miejscu. Aby zyskać dostęp do takiego serwisu, należy zdecydować się na skorzystanie z oferty jednego z dostawców (np. Netflix lub HBO). Najczęściej ma to formę abonamentu. VoD może być odtwarzane nie tylko na telewizorze, ale również na urządzeniach, takich jak:

 • jednostka centralna, 
 • komputer mobilny, 
 • smartfon,
 • tablet,
 • telewizor z funkcją Smart TV,
 • konsola do gier, np. xbox.

VoD od tradycyjnej telewizji różni się przede wszystkim tym, iż sposób transmisji materiałów wideo jest zupełnie inny. W tym konkretnym przypadku wykorzystuje się w tym celu technologię strumieniową, a nie sygnał satelitarny, cyfrowy, czy też analogowy.

vod
fot. Pexels.com

Jakie rodzaje VoD wyróżniamy?

Omawiana usługa może występować w wielu formach. Jako najważniejsze spośród nich warto wymienić przede wszystkim:

 • Pull VoD — tę opcję cechuje fakt, iż wszelkie materiały znajdują się w specjalnym katalogu, który jest udostępniany przez operatora;
 • Push Pod — brak tzw. kanału zwrotnego. Przesyłane dane mają charakter audiowizualny i w konsekwencji mają się znaleźć na dysku twardym urządzenia używanego przez danego użytkownika;
 • Subsciption VoD — system oparty na metodzie subskrypcji;
 • Pay per Download VoD — wirtualna wypożyczalnia materiałów wideo;
 • Catsch UP TV — umieszczanie materiałów z telewizji na specjalnej stronie internetowej.

To oczywiście zaledwie kilka spośród wielu dostępnych opcji. Dzięki usłudze pozwalającej uzyskać tzw. wideo na życzenie zyskujemy dostęp do wielu programów, traktujących np. o: anomaliach zachodzących w ludzkich organizmach, takich jak nietolerancja niektórych produktów spożywczych, kuchniach z różnych stron świata, dietach i szeroko pojętym zdrowym trybie życia, sporcie, otaczającym nas świecie, elementach stroju, sposobach na spędzanie wolnego czasu, a także filmach i serialach. 

vod
fot. Pexels.com

Podstawowe różnice pomiędzy VoD a telewizją internetową

Skoro już zostało omówione to, na czym polega usługa Video on Demand, jakie rodzaje tego rozwiązania wyróżniamy oraz na czym polegają poszczególne spośród nich, to pozostaje kwestia określenia dokładnych różnic pomiędzy tą opcją, a tzw. telewizją internetową. 

W każdym z wymienionych przypadków mamy do czynienia z możliwością oglądania materiałów wideo w technologii strumieniowej, na wybranym przez siebie urządzeniu elektronicznym, które ma dostęp do sieci. Różnica jednak polega głównie na tym, że tylko VoD daje użytkownikom wybór co do oglądanych przez niego treści w wybranym momencie. Telewizja internetowa nie zapewnia niestety tak komfortowych warunków, ponieważ funkcjonuje w oparciu o zwykłą, tradycyjną ramówkę. 

Pamiętajmy, że VoD potrzebuje szybkiego i stabilnego łącza. W przeciwnym wypadku będzie się ono stale zacinać, co z pewnością jest niebywale drażniące. Nowoczesna technologia ma wiele niekwestionowanych plusów. Możliwość wyboru chwili, gdy chcemy pozwolić sobie na obejrzenie odcinka ulubionego serialu oraz opcja przerwania filmu w połowie i powrócenia do niego, są naprawdę niezwykle wygodne. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here