Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, jak prawidłowo powinna przebiegać pielęgnacja skóry trądzikowej. Otóż istnieją dwie drogi ku wyeliminowaniu objawów i skutków tego istotnego problemu — można działać z zewnątrz, stosując właściwe preparaty kosmetyczne, lub od wewnątrz, decydując się na uskutecznianie diety sprzyjającej dbaniu o stan skóry trądzikowej.
Po pierwsze dobry płyn oczyszczający
Pielęgnacja skóry trądzikowej polega przede wszystkim na jej oczyszczaniu. Najlepiej wybierać w tym celu preparaty o działaniu:
- odświeżającym,
- tonizującym,
- odkażającym,
- przeciwbakteryjnym,
- regenerującym.
Ważne jest, aby sięgać głównie po kosmetyki, które są w stanie zmniejszyć ilość wydzieliny z gruczołów łojowych, usuwających nadmiar sebum, jak również przywracających właściwe pH. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się różnego rodzaju ekstrakty roślinne, które będą koić skórę i jednocześnie eliminować wszelkie obrzęki i zaczerwienienia.
Oprócz płynu oczyszczającego warto stosować również krem do twarzy (np. ze śluzem ślimaka) oraz maski w płachcie. Dobór kosmetyków powinien być dopasowany przez kosmetologa lub specjalistę w dziedzinie dermatologii.
Określenie rozmiaru problemu
Należy wiedzieć, że właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej jest ściśle uzależniona od tego, z jakimi problemami w obrębie cery mamy do czynienia.
Czasami dobrym rozwiązaniem okazuje się stosowanie koreańskich kosmetyków, jednak zanim się na nie zdecydujemy, trzeba ustalić, czy:
- skóra twarzy wykazuje tendencję do mocnego przetłuszczania się (szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. strefę T);
- wypryski inne zmiany skórne pojawiają się regularnie i dość często.
Wszystko to oczywiście ma na celu sprawić, aby cera wyglądała zdrowo i świeżo również bez makijażu.
Co jeść, aby zmniejszyć objawy trądziku?
Trądzik i dieta mają ze sobą wiele wspólnego. Nieprawidłowości w odżywianiu mogą mieć potężny wpływ na występowanie różnych zmian skórnych. Działa to również odwrotnie — dobrze opracowany plan żywieniowy w znaczący sposób może poprawić kondycję cery.
Co zatem jeść, aby liczba wyprysków uległa zmniejszeniu, lub zupełnie zniknęła? Otóż istnieje kilka możliwości:
- duże ilości świeżych warzyw i owoców, w których odnajdujemy ważne dla skóry witaminy i składniki mineralne;
- chude mięso,
- jajka,
- ryby,
- świeże zioła,
- razowe pieczywo i makarony,
- witaminy z grupy B,
- drożdże,
- rośliny strączkowe,
- orzechy,
- produkty zawierające duże ilości błonnika.
Powyżej wymieniliśmy oczywiście zaledwie kilka spośród wielu produktów spożywczych, które mogą okazać się skuteczną bronią z walce z trądzikiem. Nie można również zapominać o suplementowaniu cynku i jedzeniu papryki oraz brokułów, jakie są niezwykle bogate w witaminę C. W diecie przeciwtrądzikowej nie może zabraknąć oleju lnianego. Ważne jest również, aby spożywać w ciągu dnia co najmniej dwa litry wody, najlepiej sięgać po tą bogatą w potrzebne składniki mineralne.
Warto wiedzieć również, jakiego rodzaju jedzenia należy unikać, aby zminimalizować ryzyku nawrotu wyprysków na twarzy. Mowa jest między innymi o dużych ilościach soli, tłustym mięsie, białym pieczywie, smażonych potrawach oraz oliwie z oliwek.
Pielęgnacja skóry trądzikowej
Trzeba od razu ustalić, iż trądzik nie jest jedynie defektem o znaczeniu kosmetycznym. Jest to głównie groźna choroba skóry, która powinna być leczona pod czujnym okiem dermatologa. Okazuje się, że właściwie skomponowany plan żywieniowy może mieć niezwykle dobry wpływ na poprawę kondycji zakażonego naskórka. Obecnie można skorzystać z usług cateringowych uwzględniających indywidualne potrzeby każdego Klienta. Tak zwana dieta pudełkowa każdego dnia zdobywa nowych fanów.
Pamiętajmy również, iż skóra dotknięta trądzikiem musi być regularnie oczyszczana z zanieczyszczeń pochodzących ze świata zewnętrznego oraz nadmiaru wydzielanego sebum. Istotne jest, aby unikać kosmetyków zawierających w składzie alkohol. Znacznie lepiej i bezpieczniej jest stawiać na przykład na łagodne środki myjące z dodatkiem cynku.