co zjeść przed treningiem
fot. Pexels.com

Zastanawiasz się, co zjeść przed treningiem, aby Twój organizm w jego trakcie był bardziej efektywny? Otóż istnieje kilka opcji, które nie tylko pobudzą ciało, ale także dostarczą mu wielu ważnych witamin i minerałów. Prawda jest taka, iż każdy człowiek potrzebuje swoistego paliwa, czyli po prostu energii potrzebnej do życia. Tą z kolei produkuje się poprzez to, co zjadamy. Zbilansowana dieta jest podstawą, jeśli chodzi o prawidłowy przebieg treningu siłowego. Bez niego trudno będzie się nam wspiąć na wyżyny możliwości, a co za tym idzie, całość będzie dla nas drogą przez mękę, a nie przyjemnością wynikającą z ruchu. 

Co zjeść przed treningiem? Poznaj najważniejsze zasady

Najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o to, co zjeść przed treningiem, jest to, aby spożyć posiłek faktycznie przed przystąpieniem do ćwiczeń fizycznych. Niestety zbyt często zasada ta pozostaje ignorowane przez sportowców, co skupuje nie tylko mniejszą efektywnością, jak i ryzykiem wystąpienia dolegliwości żołądkowych podczas aktywności — zarówno ten w plenerze, jak i np. na siłowni.

Posiłek przed treningiem najlepiej zjeść jakieś 3-4 godziny przed jego rozpoczęciem. Powinno się wówczas postawić przede wszystkim na produkty mające niski indeks glikemiczny, co ma bezpośredni wpływ na znaczący wzrost poziomu insuliny w organizmie. Po co to wszystko? Głównie po to, aby możliwie bardzo chronić organizm przed przedwczesnym zmęczeniem, czy też utratą koncentracji podczas całego okresu ćwiczeń. 

Przykładowy przepis na śniadanie sportowca:

Omlet z wędzonym łososiem i szczypiorkiem

Składniki:

  • 2 jajka,
  • 1 łyżka wody,
  • 40 g pokrojonego wędzonego łososia,
  • 1 łyżka masła,
  • odrobina pieprzu i soli do smaku,
  • pokrojony szczypiorek. 

Przygotowanie:

Jajka mocno roztrzepać i dodać do nich wodę i sól. Masło rozgrzać na patelni i wrzucić na nie pokrojonego łososia. Na drugiej patelni usmażyć omlet (na najmniejszej mocy palnika). Połączyć ze sobą wszystko obficie posypać szczypiorkiem. 

co zjeść przed treningiem
fot. Pexels.com

Jak sprawić, by trening był bardziej efektywny?

Co zjeść przed treningiem? Wszystko jest w tym wypadku zależne od tego, o jakiej porze dnia zaczynami ćwiczenia. Jeśli aktywność fizyczna ma miejsce rano, trzeba pamiętać o tym, by posiłek miał możliwe niską zawartość błonnika i tłuszczów. Poranny trening będzie efektywny wtedy, gdy zjemy przed nim dużą porcję węglowodanów — prostych lub złożonych, wedle uznania. 

Właściwie zbilansowane śniadanie jest w stanie dostarczyć energii, która w zupełności wystarczy na cały dzień. Wszystko to wpływa z kolei na skuteczność praz łatwość wykonywanych ćwiczeń. 

Jeśli jednak zastanawiasz się nad tym, co zjeść przed treningiem wieczornym, to warto posiąść na niewielką przekąskę złożoną z węglowodanów — np. kromkę chleba posmarowaną dżem, miodem, syropem klonowym lub innym słodkim produktem. Węglowodany są naszym podstawowym źródłem energii, jednak ważne jest, by mieć świadomość, że im później wykonujemy trening, tym ilość węglowodanów w posiłku powinna być mniejsza. Chodzi o to, aby w maksymalny sposób wesprzeć nasze mięśnie, a następnie zapewnić im regenerację na bardzo wysokim poziomie. 

co zjeść przed treningiem
fot. Pexels.com

Czego nie powinno się spożywać przed ćwiczeniami fizycznymi?

Skoro już dowiedzieliśmy się, że właściwie zbilansowana dieta jest kluczowa dla efektywności wykonywanych ćwiczeń i wiemy, co zjeść przed treningiem, to warto teraz pochylić się nad tym, czego spożywać nie powinniśmy. Otóż na zakazanej liście znajdują się przede wszystkim produkty takie jak:

  • smażone potrawy,
  • dania wywołujące wzdęcia (np. groch, fasola, ciecierzyca lub kapusta),
  • produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. ciasta, cukierki i inne słodkości),
  • różnego rodzaju fast-foody (hamburgery, kebaby tortille).

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje potraw są bardzo ciężkostrawne, co oznacza, iż organizm po ich spożyciu mocno skupia się na tym, aby rozłożyć je na czynniki pierwsze i wydalić. Poprzez to trening w znaczący sposób traci na swojej efektywności, a ćwiczący szybko odczuwają różnego rodzaju dyskomfort i potężne zmęczenie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here