trendy modowe
fot. Pexels.com

Trendy modowe to temat, który można omówić na naprawdę wiele sposobów. Pod uwagę w tym zakresie bierze się wiele spraw — od fenomenu tzw. il girl, poprzez modę vintage, różne rodzaje makijażu (np. pin-up), stylizacje utrzymaną w założeniach retro, a na kroju jeansów lub fasonie biustonosza kończąc. Trendy modowe od lat są wyznaczane przez ikony stylu — dawniej była to Marylin Monroe, później Dita von Teese, a w latach 90. świat mody został zawładnięty przez gwiazdy muzyki pop, jak chociażby Britney Spears, Christina Aguilera, czy też Jennifer Lopez. 

Trendy modowe — rozwijające się możliwości

Ciekawe jest to, że dziś nowe nurty w stylu ubierania się są lansowane nie tylko przez osoby stojące w świetle reflektorów, ale także przez zwykłych ludzi. Wszystko to możliwe jest dzięki bardzo silnej pozycji mediów społecznościowych, takich jak Instagram oraz Facebook. Wiele dziewcząt i chłopców właśnie tam prezentuje własne zestawienia ubrań, łączy ze sobą pozornie niepasujące do siebie kolory oraz elementy stylizacji sportowych (np. buty do biegania) z odzieżą elegancką (np. długie płaszcze i marynarki).

W dzisiejszym świecie niemal wszystkie chwyty są dozwolone — można eksperymentować i wyznaczać zupełnie nowe trendy modowe bez obaw o to, że zostanie to odebrane jako brak dobrego gustu. Obecnie właściwie pojęcie złego wyczucia smaku w kontekście modowym zupełnie przestało istnieć. 

trendy modowe
fot. Pexels.com

Szukaj inspiracji

Wystarczy spojrzeć na rozwiązania, jakie proponują najsłynniejsze firmy sportowe — np. New Balance, Nike i Adidas — ich buty coraz częściej prezentują nie tylko wysoki poziom, jeśli chodzi o sposób wykonania i zastosowane materiały. Dzięki temu obuwiu wyznaczane są liczne trendy modowe.

To właśnie z tego powodu wspomniane przedsiębiorstwa tak chętnie nawiązują współpracę z personami takimi jak Rita Ora czy też Jeremy Scott. Z drugiej strony należałoby zwrócić swoją uwagę na największe domu mody, takie jak Prada, Balenciaga, Dolce & Gabbana, czy też Gucci. Tam również widać trendy modowe, które wyraźnie odbiegają od dawniejszych założeń. Dziś w cenie jest oryginalność, śmiałe połączenia, wdrażanie nowych tkanin i eksperymenty dotyczące rozmiaru. Wszystko to zdaje się działać zupełnie na odwrót niż jeszcze pięćdziesiąt lat temu, gdy prym wiodły długie rękawiczki, sukienki na kolano, gorsetowe wstawki i obszerne kapelusze. 

Trendy modowe — najsłynniejsze nieoczywiste projekty

Podejmując temat, jakim są trendy modowe, nie można nie zwrócić uwagi na ubrania zaproponowane przez nowatorskiego, amerykańskiego projektanta Jeremiego Scotta. Zasłynął on dzięki stworzeniu niecodziennej i bardzo odważnej kolekcji dla marki Adidas. To właśnie wówczas światem zatrzasnęły „uskrzydlone” buty. Mimo iż obuwie to straciło swoją sportową funkcję poprzez dołączenie do nich gigantycznych skrzydeł, wciąż pozostawały one doskonałym materiałem do umieszczenia go w popkulturze. 

Jeremy Scott wypłynął także dzięki współpracy z marką Moschino, gdzie zaproponował z kolei zupełne zerwanie ze skostniałymi założeniami firmy. Projektant odrzucił szykowność i elegancję, zastępując je dziwnymi połączeniami stylu vintage z elementami codziennego życia. 

trendy modowe
fot. Pexels.com

Jeśli chodzi o trendy modowe, jakie wyznaczył Jeremy Scott, to należy wymienić przede wszystkim projekty, takie jak:

  • elementy projektu „!Signed”;
  • obuwie typu „high-tops” oraz „teddy-bear”, które zostały spopularyzowane przez gwiazdy amerykańskiego hip-hopu;
  • kolekcja dla domu mody Moschino, która ukazała się jesienią 2014;
  • własna kolekcja „Jeremy Scott Collections”, której elementy można zobaczyć np. w teledysku „We Found Love” z 2011 roku w wykonaniu Rihanny, czy też wideoklipie Madonny „Bitch I’m Madonna” z 2015 roku;
  • limitowana kolekcja wózków dla dzieci wyprodukowanych przez markę Cybex.

Jak widać trendy modowe stanowią coś na wzór bardzo elastycznego ciasta, jakie można formować w dowolny sposób. Wystarczy odrobina wyczucia, wizji i znajomości rozwiązań, które były proponowane przez domy mody na przestrzeni ostatniego wieku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here