Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób umeblować i zaaranżować miejsce dla starszego dziecka? Pokój nastolatka może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Projektując go, należy wziąć pod uwagę wiele niuansów. Konieczne jest zwrócenie uwagi zarówno na kwestie czysto estetyczne, jak i te powodujące, iż pomieszczenie staje się funkcjonalne. Oczywiście w całości tych działań nie można zapomnieć o uwzględnieniu zdania samego nastolatka. W końcu to właśnie nasze dziecko będzie spędzało w swoim pokoju najwięcej czasu, odrabiało w nim lekcje, uczyło się, oglądało filmy i organizowało spotkania z przyjaciółmi.
Pokój nastolatka — biurko przede wszystkim
Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia pomieszczenia, jest oczywiście biurko. Blat tego mebla powinien znajdować się na optymalnej wysokości, dopasowanej do wzrostu nastolatka. Z tego też względu najlepiej wybierać modele z możliwością regulacji. Takie biurka mają bardzo nowoczesny wygląd i jednocześnie są niezwykle praktyczne.
Biurko nie powinno być ani małe, ani duże. Zbyt wielka powierzchnia blatu będzie powodowała, że będzie na nim panował wieczny nieład. Z kolei za mało miejsca to ogromne ograniczenie ruchów, np. podczas nauki i wertowania różnych książek. Co jest więc najważniejsze, urządzając pokój nastolatka? Przede wszystkim umiar i rozsądek.
Wygodne łóżko jako podstawowy element wyposażenia wnętrza
Chyba każdemu z nas trudno byłoby sobie wyobrazić dom, w którym nie ma wygodnego łóżka. Ten mebel to absolutna podstawa. Z powodzeniem można porównać go do elementów wyposażenia garderoby, takich jak ramoneska, skórzany płaszcz, czy też kurtka bomberka. Pozostaje więc próba odpowiedzenia sobie na pytanie o to, jakie łóżko wybrać, urządzając pokój nastolatka?
Otóż najlepiej postawić na łóżko jednoosobowe, z szufladą zlokalizowaną pod meblem. Najważniejszą sprawą w tym przypadku jest zakup materaca, na którym dziecko będzie mogło zregenerować swoje siły. Pamiętajmy, że materac nie może być ani za twardy, ani za miękki. Chodzi o to, aby leżenie na nim nie pogłębiało istniejących wad postawy lub nie wywoływało nowych defektów.
Dlaczego iluminacja świetlna jest tak ważna?
Światło w pomieszczeniach odgrywa zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Urządzając wnętrze, trzeba więc brać pod uwagę zakup zarówno małych lampek, które będzie można ustawić np. w kątach pokoju, jak i oświetlenia głównego i dodatkowego.
Właściwie zaprojektowana iluminacja świetlna składa się z:
- lampy głównej — np. żyrandola lub innej oprawy wiszącej,
- oświetlenia dodatkowego — np. lamp biurkowych, plafonów i reflektorków,
- lamp dekoracyjnych — np. kinkietów.
Jeśli Klient ma wątpliwości co do dokonywanego wyboru, to najlepiej będzie skorzystać z pomocy eksperta specjalizującego się w tej konkretnej dziedzinie. Większość sklepów internetowych oferuje takie usługi. Wsparcia udzielają również pracownicy marketów meblowych.
Fotel biurowy wspierający odcinek lędźwiowy
Pokój nastolatka to tak naprawdę jego prywatny gabinet. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby zadbać o właściwe meble służące do pracy. Pisaliśmy już o łóżku, gdzie dziecko może regenerować siły, właściwie zaprojektowanym oświetleniu, a także o biurku. Teraz przyszedł czas na wybór odpowiedniego fotela.
Od razy trzeba zaznaczyć, że zupełnie nie opłaca się stawiać na najbardziej budżetowe opcje. Aby mebel był wygodny i nie pogłębiał istniejących już wad postawy, konieczne jest kupienie takiego, który zaprojektowano w taki sposób, by wspierał odcinek lędźwiowy.
Opisywane fotele biurowe mają specyficzny kształt oparcia. Przypomina on wijącego się węża, a na wysokości lędźwi jest skonstruowany tak, żeby mógł podpierać dolną część pleców użytkownika.
Oczywiście pokój nastolatka to również plakaty, obrazy, stolik nocny i wiele innych przedmiotów. Warto jednak mieć na uwadze to, że o ile rodzic ma pełne praco decydować o wyposażeniu spełniającym funkcje praktyczne, o tyle dekoracje i dodatki powinny zostać w rękach dziecka.