fot. Pexels.com

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób umeblować i zaaranżować miejsce dla starszego dziecka? Pokój nastolatka może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Projektując go, należy wziąć pod uwagę wiele niuansów. Konieczne jest zwrócenie uwagi zarówno na kwestie czysto estetyczne, jak i te powodujące, iż pomieszczenie staje się funkcjonalne. Oczywiście w całości tych działań nie można zapomnieć o uwzględnieniu zdania samego nastolatka. W końcu to właśnie nasze dziecko będzie spędzało w swoim pokoju najwięcej czasu, odrabiało w nim lekcje, uczyło się, oglądało filmy i organizowało spotkania z przyjaciółmi. 

Pokój nastolatka — biurko przede wszystkim

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia pomieszczenia, jest oczywiście biurko. Blat tego mebla powinien znajdować się na optymalnej wysokości, dopasowanej do wzrostu nastolatka. Z tego też względu najlepiej wybierać modele z możliwością regulacji. Takie biurka mają bardzo nowoczesny wygląd i jednocześnie są niezwykle praktyczne.

Biurko nie powinno być ani małe, ani duże. Zbyt wielka powierzchnia blatu będzie powodowała, że będzie na nim panował wieczny nieład. Z kolei za mało miejsca to ogromne ograniczenie ruchów, np. podczas nauki i wertowania różnych książek. Co jest więc najważniejsze, urządzając pokój nastolatka? Przede wszystkim umiar i rozsądek. 

 pokój nastolatka

Wygodne łóżko jako podstawowy element wyposażenia wnętrza

Chyba każdemu z nas trudno byłoby sobie wyobrazić dom, w którym nie ma wygodnego łóżka. Ten mebel to absolutna podstawa. Z powodzeniem można porównać go do elementów wyposażenia garderoby, takich jak ramoneska, skórzany płaszcz, czy też kurtka bomberka. Pozostaje więc próba odpowiedzenia sobie na pytanie o to, jakie łóżko wybrać, urządzając pokój nastolatka?

Otóż najlepiej postawić na łóżko jednoosobowe, z szufladą zlokalizowaną pod meblem. Najważniejszą sprawą w tym przypadku jest zakup materaca, na którym dziecko będzie mogło zregenerować swoje siły. Pamiętajmy, że materac nie może być ani za twardy, ani za miękki. Chodzi o to, aby leżenie na nim nie pogłębiało istniejących wad postawy lub nie wywoływało nowych defektów. 

Dlaczego iluminacja świetlna jest tak ważna?

Światło w pomieszczeniach odgrywa zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Urządzając wnętrze, trzeba więc brać pod uwagę zakup zarówno małych lampek, które będzie można ustawić np. w kątach pokoju, jak i oświetlenia głównego i dodatkowego. 

Właściwie zaprojektowana iluminacja świetlna składa się z:

  • lampy głównej — np. żyrandola lub innej oprawy wiszącej,
  • oświetlenia dodatkowego — np. lamp biurkowych, plafonów i reflektorków, 
  • lamp dekoracyjnych — np. kinkietów.

Jeśli Klient ma wątpliwości co do dokonywanego wyboru, to najlepiej będzie skorzystać z pomocy eksperta specjalizującego się w tej konkretnej dziedzinie. Większość sklepów internetowych oferuje takie usługi. Wsparcia udzielają również pracownicy marketów meblowych. 

nastolatek
fot. Pexels.com

Fotel biurowy wspierający odcinek lędźwiowy 

Pokój nastolatka to tak naprawdę jego prywatny gabinet. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby zadbać o właściwe meble służące do pracy. Pisaliśmy już o łóżku, gdzie dziecko może regenerować siły, właściwie zaprojektowanym oświetleniu, a także o biurku. Teraz przyszedł czas na wybór odpowiedniego fotela.

Od razy trzeba zaznaczyć, że zupełnie nie opłaca się stawiać na najbardziej budżetowe opcje. Aby mebel był wygodny i nie pogłębiał istniejących już wad postawy, konieczne jest kupienie takiego, który zaprojektowano w taki sposób, by wspierał odcinek lędźwiowy. 

Opisywane fotele biurowe mają specyficzny kształt oparcia. Przypomina on wijącego się węża, a na wysokości lędźwi jest skonstruowany tak, żeby mógł podpierać dolną część pleców użytkownika. 

Oczywiście pokój nastolatka to również plakaty, obrazy, stolik nocny i wiele innych przedmiotów. Warto jednak mieć na uwadze to, że o ile rodzic ma pełne praco decydować o wyposażeniu spełniającym funkcje praktyczne, o tyle dekoracje i dodatki powinny zostać w rękach dziecka. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here