Praca zdalna staje się coraz wygodniejszym rozwiązaniem, które nieustannie zyskuje popularność. Nie powinno to dziwić nikogo, ponieważ zajęcie tego typu daje niczym nieograniczone możliwości. Będąc freelancerem, nie jest się bowiem zależnym od tego wszystkiego, co wiąże się ze zwykłym etatem. Praca zdalna pozwala samodzielnie decydować o miejscu wykonywania zleceń, godzinach działalności i ilości podejmowanych wyzwań.
Warto jednak pamiętać, że zawody takie jak copywriter, specjalista SEO, czy też grafik komputerowy są bardzo angażujące i wymagają stworzenia sobie właściwych warunków. To właśnie dlatego tak ważne jest zastanowienie się odnośnie do tego, jak powinno wyglądać wyposażenie gabinetu freelancera.
Przede wszystkim design sprzyjający skupieniu
Praca zdalna to najczęściej zajęcie, które wymaga wzmożonej koncentracji. To właśnie z tego powodu warto zainwestować w produkty o dobrym designie, które będą sprzyjały możliwościom w zakresie skupienia uwagi. Najlepiej jest zdecydować się na minimalizm lub — nieco bardziej odważny — industrial. W obu przypadkach mamy do czynienia z możliwie niewielką liczbą mebli, które bardzo mocno odpowiadają obecnym trendom.
Największym zainteresowaniem cieszą się np.:
- nowoczesne meble w kolorach takich jak: szary, czarny, dębowy i biały,
- biurka z dużym blatem roboczym,
- podstawki na laptopy,
- szafki, w których można przechowywać różne dokumenty,
- wygodne fotele obrotowe.
Pamiętajmy, iż praca zdalna bywa niezwykle angażująca, dlatego warto eliminować ze swojego bezpośredniego otoczenia wszystkie przedmioty, które potencjalnie mogą działać rozpraszająco.
Wygodny fotel biurowy i biurko
Urządzając biuro, nie można zapominać i zainwestowaniu w wygodny fotel. Najlepiej wybrać model o konstrukcji, która jest w stanie realnie wspierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dzięki temu praca zdalna staje się znacznie bardziej przyjemna, a wielogodzinne siedzenie przed komputerem przestaje być drogą przez mękę.
Tak naprawdę aranżacja każdego wnętrza wymaga od projektanta podjęcia zupełnie innych działań — w przypadku pokoju dla nastolatka ważne są dekoracje i dobrze zaplanowana strefa do nauki, w zakątku dla dziecka istotne są kwestie dotyczące bezpieczeństwa, a w gabinecie freelancera najwięcej uwagi należy poświęcić ergonomii.
Strefa relaksu w gabinecie
Kolejną istotną sprawą jest zadbanie o to, aby w gabinecie freelancera znalazło się miejsce, w którym można przez chwilę odpocząć od pracy zawodowej. Może być to na przykład wygodna kanapa lub fotel. W gabinetach coraz częściej spotykane są również telewizory i konsole do gier. W końcu nic nie relaksuje tak, jak rozrywka na wysokim poziomie.
Praca zdalna to wbrew pozorom nie tylko wykonywanie zleceń, ale także umiejętność planowania swojego dnia tak, aby nie wypalać się zbyt szybko. Dlatego tak ważne w tym wszystkim jest dbanie o siebie — zarówno o swoje ciało, jak i psychikę.
Komputer do zadań specjalnych
Warto dostosować sprzęt, na którym pracujemy do bieżących potrzeb. Jeśli nasza praca zdalna to głównie pisanie tekstów na zlecenie, to oczywiście nie potrzebujemy bardzo mocnego komputera, Wystarczy model, który działa względnie szybko i ma dość dużą matrycę (jeśli jest mowa o laptopach).
Schody zaczynają się wtedy, gdy zawodowo zajmujemy się:
- grafiką komputerową,
- profesjonalną obróbką fotografii,
- montażem wideo,
- edycją dźwięku.
Wszystkie kwestie wymienione powyżej wymagają inwestycji w wysokiej jakości sprzęty. Chodzi o to, aby uniknąć np. „klatkowania” obrazu po dokonaniu renderu filmu. Jeśli chcemy zarabiać, musimy zaopatrzyć się w mocny komputer.
Pamiętajmy, że w pracy freelancera bardzo ważne są narzędzia, których używa się na co dzień. Nie można więc na nich oszczędzać, ponieważ wiąże się to z otrzymywaniem mniejszej liczby zleceń, a tym samym z niższymi zarobkami.
Osoby pracujące zdalnie muszą nieustannie inwestować w swój rozwój. Wszystko oczywiście po to, aby być najlepszymi specjalistami w danej branży.